תרומת הרפואה הסינית לחיי המין שלנו

מאת : פרופסור משה עירון

חיי המין שלנו כבני אנוש שונים מאוד מאלו של בעלי החיים. איננו מוגבלים לעונות בשנה כדי לקיים יחסי מין. איננו זקוקים לנוצות טווס בכדי למשוך את לב הנקבה. הזכר אינו אפיזודה חד פעמית בחיי הנקבה. אנו ממשיכים לקחת אחריות על תוצאות חיי המין שלנו ועל צאצאינו גם שנים לאחר שנגמלו. אנו ממשיכים לגור תחת קורת גג אחת לאורך שנים. אנו יכולים לקחת אחריות על חיי המין שלנו ועל מניעת התעברות. חיינו מתנהלים בתוך מסגרות חוקים ומנהגים שקבענו, החלים גם על חיי המין שלנו.

שני סוגי אנרגיה

הפילוסופיה הסינית הבינה כי בטבע קיימים שני סוגי אנרגיה. יין – האנרגיה הנקבית, שהיא פנימית, צפונית, קרה, נמוכה ומעמיקה. ויאנג- האנרגיה הזכרית, שהיא חיצונית, דרומית, חמה, גבוהה ושטחית. אנרגיה אחת משלימה את השניה ויוצרת את השלם. אין שלמות בקיומה של אנרגיה אחת, גם אם היא תהיה בשפע. נהפוך הוא. עודף באנרגיה מסוג אחד יצור חוסר איזון באדם. כאשר האנרגיה שלנו מאוזנת, נצליח למצוא בן/בת זוג איתו/ה נוכל לחיות חיים מאוזנים. כאשר האנרגיה שלנו איננה מאוזנת אזי קשה לנו לחיות בזוגיות. אין לנו השלמה אלא הקצנה של אותה אנרגיה או התנגשות בין שני אנשים בעלי אותה אנרגיה. ההשלמה בין האנרגיה הזכרית והנקבית תבנה הרמוניה נפלאה, הפריה הדדית וחיים משותפים מאוזנים. ההקצנה של אותה אנרגיה בבני זוג, בין אם הם בעלי אנרגית יין או יאנג, תהווה תשתית לחיכוכים, חוסר שלווה, העדר הבנה ועד לפרידה בלתי נמנעת.

חוסר באנרגיה בשני בני הזוג או חוסר ניכר באחד מבני הזוג, יוצר קור וריחוק. הקור הרגשי הזה מעיב על מערכת היחסים הבין-זוגית כך שקשה יהיה לחיות בתנאים אלו לאורך זמן מה שיגרום לשבר בחיי בני זוג. במהלך החיים יכולים להתחולל שינויים נפשיים כאלו ואחרים אשר ישנו את פני "המפה", בה חיים בני הזוג.

חיי המין גוזלים אנרגית יאנג משני בני הזוג, האנרגיה הזו נמצאת בכל אחד ואחת מאיתנו. ניצול יתר של האנרגיה הזו תוך זמן קצר עם תדירות שאינה מאפשרת לגוף ליצור מחדש את מה שאבד, פוגע במשאבי האנרגיה, ועם הזמן המחסנים מתרוקנים. ההתרוקנות היא איטית ולוקח לנו הרבה זמן להכיר בכך. ההתלהבות מחיי מין נטולי רסן מדרבנת אותנו קדימה מבלי להתחשב בכמה אנרגיה אנו מתפקדים.

מי שאחראי על אנרגית היאנג לצורך חיי המין, לפי הרפואה הסינית, הן הכליות. אנו נוהגים לנצל את הכליות באופן מוגזם ומשולח רסן. איננו מתעוררים גם כאשר ישנם סימנים מוקדמים. איננו מבינים את הקשר בין מגוון בעיות ומחלות מאוחרות יותר ובין חיי המין שלנו בשנים קודמות. היהדות הבהירה למאמיניה כי עודף חיי מין פוגע בשיער, מביא לנשירת שיניים מוקדמת, העיניים מתכהות בגיל צעיר יחסית ומחלות למיניהן מופיעות השכם והערב.
הסיבה לכך היא ניצול יתר של הכליות. הכליות ברפואה הסינית אחראיות בין היתר על האנרגיה המינית ועל איברי המין. הן אלו אשר מזינות את מוח העצם האחראי על העצמות ועל הזנת המוח. חולשה באנרגיה של הכליות יכולה להתחיל בכאבי גב תחתון בלבד. במצב כזה נרוץ לאורטופד אשר ירשום לנו תרופות משככות כאבים עם תגובה אנטי דלקתית כזו או אחרת. לפעמים המצב יחייב ניתוח בגב. גם כאן כולם יהיו מאושרים כאשר הכאבים יפוגו או יפחתו. כמעט ולא ימצא הצדיק אשר יחבר את בעייתו אל הגורם הראשוני.

הכליות אחראיות גם על שיער הראש. אנו יכולים לאבד שיער בגיל צעיר מאד גם ללא קשר למרכיב הגנטי. הירידה בראייה עם מה שאנו מכנים ברפואה- קטרקט, גם זה נובע בחלקו מחולשת כליות הגורמת לחולשת הכבד ומכאן לירידה בראייה. לפי הרפואה הסינית העיניים הן איבר החישה של הכבד ולכן חולשת הכבד גורמת לפגיעה בעיניים. הירידה באנרגיה של הכליות תגרום גם לירידה בכושר השמיעה שלנו. כל התהליכים של חולשת הכליות קיימים באופן פיסיולוגי בהזדקנות. אולם כאשר התהליכים הללו מתחוללים בגיל צעיר יחסית אזי אנו מחברים זאת לנזק באנרגיה של הכליות מסיבות שונות.

כיצד נשמור על אנרגית הכליות ולא נכלה אותה בטרם עת?

ישנן כמה דרכים לכך. אנו יכולים שלא להגזים בחיי מין סוערים ובלתי פוסקים בכדי לתת למערכות הגוף השונות להתאושש. אנו יכולים לקיים את שיטת הטנטרה בחיי המין שלנו, לפיה הגבר לא משחרר את הזרע במהלך יחסי האישות. דבר זה ניתן ללמידה תוך שמירה מלאה על ההנאה מחיי מין מלאים ומאושרים.
על מנת לשמור על אנרגיית הכליות עלינו לנהל אורח שלא יתיש אותנו, עם מנוחה בשעות הצהריים המוקדמות ובמיוחד לאחר ארוחת הצהריים, מה שמוכר כסיאסטה אצל הלטינים. בערבים נעלה על משכבנו מוקדם ונישן את השעות הנחוצות לנו. לא נעבוד בעבודה המתישה אותנו גופנית או נפשית. לא נעסוק בפעילות גופנית מוגזמת ובמיוחד כזו שאינה מלווה במנוחה מספקת אחריה. נהיה פעילים גופנית במידה הנדרשת וזה שונה מאדם לאדם. לא נדרוש מהנשים להרות בתדירות גבוהה מדי וללא אפשרות לנוח ולאושש את הכליות.

הטיפול

בשאר הבעיות אנו מעניקים טיפול רפואי מתאים. מי שסובל מכאבי גב של הכליות, נטפל בו בדיקור ולפי הצורך גם בצמחי מרפא. באחרים, נטפל בצמחי מרפא להעשרת האנרגיה של הכליות. בדרך זו לא יסבלו גברים כה רבים משפיכה מוקדמת ומבעיות זקפה. בדרך זו ניתן להפחית מאוד בעיות פריון אצל גברים וכן מקרים של כאבי גב. בדרך חיים זו לאנשים יהיו הרבה פחות פחדים והם ירגישו בטוחים יותר בחייהם ובבחירותיהם בחיים. הנשים לא תתלוננה על כאבי ראש טורדניים. בעיות היובש בנרתיק לא יציקו להן בשכיחות הקיימת כיום. בריאות אברי המין הנשיים תעלה ולא יהיו כל כך הרבה תלונות על כאבים, הפרשות, דלקות וכו'. בעיות הפריון יפחתו במידה ניכרת ויזדקקו להרבה פחות טיפולים כימיים וביולוגיים לצורך הפריה. התינוקות הנולדים יהיו בריאים יותר, ורוב הלידות תהיינה טבעיות עם הרבה פחות סיבוכים. נשירת השיער תהיה על רקע של מתח ולחצים נפשיים אך גם כאן יהיה שיפור בעקבות השיפור בתחומים אחרים. כל שנדרש הוא לאכול ולחיות נכון, בעקבות זאת ישתנה אורח חיי החברה מקצה לקצה. התאווה לא תנהל את חיינו ואנו נתחיל להיות באמת בני חורין.

הרפואה הסינית ופילוסופית החיים הסינית מתווים דרך לניהול אורח חיים בריא בכלל ולאורח חיי מין, יצירה ועשייה בפרט. כל שעלינו לעשות הוא לעלות על מסלול החיים הנכון ולא לסטות לכיוונים שונים ומפתים. על כך נאמר לנו כבר בכתבי הדת שלנו: "את הטוב ואת הרע נתתי בקרבך ובחרת בטוב". כלומר ניתנה לנו הזכות לבחור בחיים הנכונים, אך אין זו חובה.

תגובות ושאלות אפשר לשלוח באמצעות טופס צור קשר

מידע זה מוגש כחומר למחשבה ובשום אופן אינו מהווה התוויה רפואית או טיפולית כלשהי.
במקרה של בעיה רפואית יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather