תיאור מקרה –צוואר תפוס

מאת : פרופסור משה עירון

אישה בת 58, נשואה ואם לשניים בעלת תפקיד ניהולי, הגיעה לטיפול בגין צוואר תפוס, כאבי גב עליון וכאבים באזור המותניים. בבדיקה טומוגרפיה ממוחשבת נמצא בלט דיסק בגובה חוליות הצוואר 4-5 עם לחץ על השק הטאקלי. מעבר לכך התלוננה האישה על מגוון רחב של מחושים: עייפות רבה ובמיוחד בבקרים, כאבים בשתי הברכיים. אבדן שיער אשר הלך והחמיר עם הזמן, הפרעות שינה משמעותיות עם צורך מדי פעם בעזרת כדורי שינה, צרבות ברום הבטן עם אבחנה של גסטריטיס וצורך בתרופות כנגד החומציות, התקפים של נפילת סוכר עם דפיקות לב מהירות, הזעה, רעד וחיוורון בולט. במצבים אלו היא נזקקה למזון מתוק אשר יעביר את ההתקף. כמו כן נמצאה אצלה רמה גבוהה של ממוצע הסוכר לשלושה חודשים ועודף שומנים בדם בגינם טופלה בתרופה מקבוצת הסטאטינים להורדת כולסטרול.

הסיבה – מתח נפשי

ריבוי הבעיות אצל מטופלת זו נבע ממתח נפשי ניכר. עבודתה היתה תובענית ביותר. מעבר לכך היא טיפלה באם חולה אשר הייתה כבר בערוב ימיה. לא היו לה רגעים של מנוחה ושקט אשר יעזרו לה לעבור את התקופה הקשה. המתח הנפשי בו היתה שרויה נתן את אותותיו במתח של שרירי הצוואר. המעורבות של עמוד-השדרה הגבי נבע מהעומס הרגשי והתמקד בגובה הלב. הכאבים בעמוד-השדרה המותני נבעו מחוסר איזון בין הלב- המבטא את הרגש לבין הכליות. העומס הנפשי התיש את הכליות על כן הופיעו כאבי-גב תחתון וכאבי ברכיים. הצרבות מהן סבלה נבעו מעודף החום אשר הגיע לקיבה ושינה את כיוון הזרימה של אנרגיית הקיבה. מעבר לכך, טופלה האישה בתרופות להורדת שומנים בדם, דבר אשר השפיע לרעה בין השאר על הכבד ועל רמת הסוכר. כמו כן היו לה הפרעות ברמת הסוכר עם רמה גבוהה של המוגלובין המסכם את מצב הסוכרת בשלושת החודשים האחרונים. הפרעות השינה שלה נבעו מחוסר האיזון בין הכליות ללב.

מה יעצנו לאישה זו?

ראשית הבהרנו לה מדוע מתחוללים התהליכים הגופניים מהם סבלה. האישה הבינה היטב את המצב והחליטה על פרישה מהעבודה. לגבי אמה, היא הסירה את האחריות על המצב ורק אהבה ותמכה בה לאורך הדרך. היא החלה לאפשר לעצמה לנוח יותר ואף הסכימה ללמוד מדיטציה אשר היוותה עבורה כלי מצוין להרגעה. את התרופה להורדת השומנים הסכימה להפסיק, כמובן תוך מעקב אחר רמות השומנים בדם.

מבחינה טיפולית התחלנו בדיקור סיני. הרגענו את האישה ודאגנו לאזן את מצב האנרגיה המעורער שלה. לאחר כשלושה טיפולים חל מפנה במצבה הכללי.
האישה נזקקה בסך הכול לשבעה טיפולים ומצבה הפתיע לטובה. היא החליטה להפסיק את הטיפול ולהיות אתנו בקשר. ואכן לא היה שום צורך בהמשך הטיפולים. המעקב הטלפוני נמשך מעל שנה ומצבה הלך והשתפר מיום ליום. היא חזרה למצב הגופני בו היתה עשרות שנים קודם לכן.
השילוב בין טיפול גופני בדיקור סיני, לבין טיפול נפשי, ביחד עם הפסקת התרופות המזיקות לה, הביאו למפנה במצבה. הכאבים נעלמו כלא היו. היא חזרה לישון כמו בצעירותה. רמת השומנים בדם ירדה, והיא המשיכה במדיטציה ובכך מנעה בעיות רבות אחרות.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather