תיאור מקרה- סרטן השד עם גרורות לעצמות

מאת : פרופסור משה עירון

אישה באמצע שנות השבעים לחייה הגיעה למרפאתי בגין כאבי עצמות מפוזרים. ברקע ידוע על סרטן שד גרורתי וגם גרורות לעצמות. בהיסטוריה הרפואית שלה יש גם יתר לחץ תוך עיני המטופל בטיפות עיניים וכן גם אוסטיאופורוזיס דרגה בינונית עד קשה המטופל  תרופתית. אוסטיאופורוזיס הוא מצב בו מאבדים סידן מהעצמות אשר הופכות ליותר רכות ושבירות וכן גם כל המנח הגופני משתנה בעטיו של אובדן הסידן מהעצמות. הסיבה העיקרית בגינה פנתה לעזרה הייתה, כאב מותני עם הקרנה עזה ביותר לשתי הרגליים.

           עם הגיעה למרפאה נראתה האישה עגומה למדי ובשיחה אתה נמצא כי העגמומיות לא הייתה מהטעם של המחלה הבסיסית שלה. בשיחה יותר מעמיקה התברר כי המחלה הממארת בשד פרצה לאחר מות בעלה האהוב. ילדיה חיו באזורים שונים ברחבי העולם. הקשר החברתי שלה התמצא במגע עם בני המשפחה הקרובה וידידיה משכבר הימים. לדעתה היה פספוס גדול שלה בחוסר המגע הקרוב עם ילדיה והפיצוי הלא מספיק והולם בקרוביה וידידיה משכבר הימים. כלומר, בלט פה תסכול לא מבוטל אשר היה ניסיון רב של האישה להסתירו מפני הסביבה.

          החילותי בדיקור סיני כפי שמקובל בכאבי מותניים עם הקרנה לשתי הרגליים. בה בעת הרבינו לשוחח על הבעל שעזב את הגוף ואת ההשלכה של האובדן על התפרצות המחלה הממארת והתנהגותה האלימה של המחלה אשר שלחה גרורות לעצמות רבות ולחלקי גוף נוספים. דנו רבות בהרגשה של להיות לכאורה לבד וללא התמיכה לה זכתה לאורך שנים מן הבעל. בנינו בהדרגה את הביטחון שלה בעצמה ואת ההכרה הפנימית כי היא איננה בודדה ולבדה בעולם. השפעת הדיקור כטיפול בכאבים הייתה מהירה ובתוך פחות מ-3 חודשים חלפו הכאבים לגמרי. במעקב אונקולוגי שנערך לה, נבלם הפיזור של הגרורות בעצמות. רנטגנית אי אפשר היה להבדיל בין גרורות לתהליך האוסטיאופורוזיס בעצמות ממנו סבלה. בהיעדר כאבים ואף בהשפעת הטיפול בדיקור, המחלה נרגעה לגמרי למרות שלא קיבלה שום טיפול כימי, בשלב זה החלטתי על הפסקת הטיפול בדיקור. במשך כשנתיים שמרה האישה על קשר טלפוני בכדי לעדכון אותי על מצבה הבריאותי הטוב. לאחר מכן נפסק הקשר מסיבה לא ברורה ולכן נבצר ממני מלדווח על ההמשך.

          החשוב בתיאור המקרה המיוחד הזה היה, להבליט את חשיבות המצב הנפשי של האישה אשר כאמור השליך על מצב הבריאות הכללי שלה. האישה שבה לחיות ללא כאבים וללא צורך במשככי כאבים. התסכול נעלם מחייה וכך גם הדיכאון המתלווה לכך.  כמו שאמרו חכמינו "נפש בריאה בגוף בריא", המצב הנפשי אפשר לגוף לחזור למצב הבריאות הרגיל שלה. מצב מחלתה הבסיסית, סרטן השד עם גרורות השתפר ללא הכר כמו גם האוסטיאופורוזיס. בגישה הסינית אנו יודעים כי התסכול משתייך לטחול-לבלב בהיבט הנפשי של האיבר. הטחול-לבלב הוא האימא של הכליות וכאשר המצב של הטחול-לבלב השתפר הילד שהוא הכליות מאוזן. מכאן ניתן להבין את ההטבה בגרורות לעצמות ובאוסטיאופורוזיס. הואיל והכליות הן האימא של הכבד, הרי הדיכאון והמחלה בסרטן השד פשוט חדלו להוות בעיה ולמעשה האישה הייתה משוחררת מסרטן השד. ביחד עם האישה שמחנו מאד על השיפור במצבה הבריאותי הגופני והנפשי ועל כך שאנו נפרדים וכידידים טובים ביותר.

 המקרה מאד לימודי בכל הרמות שבו. הנקודה החשובה אותה אני רוצה להבליט היא, תמיד לטפל במצב הנפש שלנו. לאתר את נקודות החולשה ולמצוא את הדרכים הנכונות לנו לטיפול. כאן האישה בחרה ברפואה הסינית אשר הוכיחה את עצמה ולמעשה הביאה מזור לאישה הזו.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather