תה ירוק לטיפול בארטריטיס (Rheumatoid Arthritis)

מאת : פרופסור משה עירון

על סגולות הריפוי ושימור הבריאות של התה הירוק נכתב בסין כבר לפני כאלף שנה. התה הירוק מופק מעלי עץ ה- camellia sinesis המהווה כ-90% מכמות הייצור התה בסין.

מה הופך את התה הירוק לכל כך פעיל?

התה הירוק עשיר בפוליפנול, חומר בעל תכונות אנטי-אוקסידנטיות. הפוליפנול משמש להגנת הגוף ממצבי סטרס חימצוני הגורמים למחלות רבות. החומר הפעיל בפוליפנול הוא EGCG שהוא בעל יכולת אנטי אוקסידנטית חזקה יותר מאשר בויטמינים C ו-E

לאחר 15 שנות מחקר בנושא תה ירוק והשפעותיו על חולי סרטן ומחלות לב וכלי דם, החל ד"ר האסן מוכתר, מארה"ב לחקור את השפעות התה ירוק על מחלת הקולגן RA- ארטריטיס ראומטית. המחקר נערך בשלב זה על עכברי מעבדה.

במאמר הראשון אשר התפרסם בשנת 2005 ב- National Academy of Science התוצאות היו מפתיעות למדי. מתוך 18 עכברים בהם הושרתה המחלה וטופלו בתה ירוק, 10 כלל לא פיתחו את המחלה. שמונת העכברים האחרים היו במצב קל ביותר של המחלה. כמות התה הירוק שניתנה לעכברים היתה מקבילה ל-4 ספלים ביום. המאמר מסכם ואומר כי הפוליפנול מהתה הירוק נמצא יעיל במניעה ובהפחתת תסמיני הארטריטיס.

שלוש עבודות מבוקרות נעשו בחיות, בהן הושרתה בהן מחלת ה-RA דרך הזרקת קולגן. בשתי קבוצות נעשה מעקב של 40 יום ובקבוצה השלישית נמשך המעקב 85 ימים וזאת כדי לבדוק את השפעת התה הירוק גם בטווח הארוך.

בעבודת מחקר אחרת, נמצא שהתה הירוק הינו כלי עוצמתי במאבק נגד RA. הפוליפנול של התה הירוק מגן על תאי המפרק האנושיים מפני ההרס שלהם שנוצר בתהליך התאבדות תאים, המוכר בשמו אפופטוזיס. עבודה זו ועבודה קודמת בנושא, נותנות תקווה חדשה לחולי ארטריטיס. הנזקים אשר כבר נגרמו כתוצאה מהמחלה אמנם לא ישובו למצבם הקודם אך ניתן למנוע נזקים חדשים על ידי שתיית כמות מספקת של תה ירוק. לשתיה של תה ירוק תפקיד חשוב גם במניעת המחלה.

לתה הירוק יתרונות רבים נוספים. התה הירוק יעיל כנגד מצבי דלקת. הוא יעיל ביותר בסוכרת ובמניעת ספיגת סוכרים. הוא מונע ספיגת שומנים לא טובים בגוף וכן במחלות לב וכדי דם. כמו כן התה יעיל ביותר גם במחלות הסרטן ובמיוחד בסרטן הערמונית.

החוקרים ממליצים בחום על שתיית תה ירוק. עד כה לא נמצאו עדויות על נזקים מהתה הירוק ולכן אין חשש משתייתו בקביעות. בעבודות אלו ובעבודות נוספות נמצא כי כ-2 עד 4 כוסות ליום הן הכמות המומלצת לאדם.
כפית אחת של עלי תה ירוק במים חמים (לא רותחים) מכיל בין 100 ל-200 מ"ג של EGCG. לתה הירוק אסור להוסיף חלב כדי למנוע את ההשפעה השלילית של החלב על התה.

לאור כל זאת מומלץ להתחיל לשתות בקביעות תה הירוק למרות הטעם שאליו מתרגלים, ויתרונותיו הרבים מחפים על כך בקלות. לי כרופא סיני הוא ערב לחיך. הקדימו להתחיל לשתות תה ירוק ותמנעו התפתחות מחלות למיניהן.

מידע זה מוגש כחומר למחשבה ובשום אופן אינו מהווה התוויה רפואית או טיפולית כלשהי.
במקרה של בעיה רפואית יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather