רפלוקס וצרבת בראי הרפואה הסינית

מאת : פרופסור משה עירון

רפלוקס היא הפרעה בה עולה המזון בחזרה מן הקיבה, במעלה הוושט ויכול להגיע עד לחלל הפה. מאחר והמזון העולה מן הקיבה מכיל חומצות קיבה, נלווית לרפולוקס תחושת צרבת בחזה ובגרון. עליית מזון חומצי מן הקיבה לאורך זמן, פוגעת ברירית הוושט ועלולה לגרום להיצרות הוושט, לכיבים ולהתפתחות תאים טרום סרטניים בוושט (תסמונת ברט) שיהפכו עם השנים לסרטניים. החזר המזון נגרם ממספר סיבות: בגלל בקע בסרעפת, בגלל התרופפות לכאורה של הסוגר התחתון, עם השתנות הזווית של חדירת הוושט לקיבה. הרפואה המערבית נוטה לייחס חשיבות גם לחיידק ההליקובקטר פילורי אשר גורם לכאורה להתפתחות כיב פפטי, לריבוי הפרשת חומצת קיבה ועד כדי גרימת רפולוקס והתופעות הנלוות לו.

תופעת הרפולוקס נפוצה מאוד בעולם המערבי ובארה"ב סובלים ממנה ברמה זו או אחרת, כעשרים אחוזים מהאוכלוסייה. אחוזי התופעה גבוהים יותר בקרב נשים בהריון ואצל אנשים שמנים.

הטיפול המקובל ברפואה המערבית לרפולוקס הוא מתן תרופות הנוגדות את חומציות הקיבה, הן באופן ישיר והן בעקיפין ומכאן ריבוי התרופות לתופעה. במקרים בהם קיימת נוכחות של חיידק הליקובקטר פילורי בקיבה, ניתן לחולים טיפול אנטיביוטי להשמדתו. למרבה הצער רק חלק מהחולים מפיק תועלת מן הטיפול. שאר המטופלים חיים עם סבל מתמשך, נעזרים בתכשירים כאלו ואחרים ובשלב מסוים מחפשים מזור ברפואה המשלימה. בהזדמנות זו אני רוצה להמליץ על טיפול ברפואה סינית.

רפולוקס לפי הרפואה הסינית

המזון אמור לרדת מהקיבה אל המעי-הדק כדי להמשיך בתהליכי העיכול. כאשר מסיבה כלשהי, משתנה כיוון הזרימה והמזון עולה כלפי מעלה, עלינו להשיבו אל מסלולו הטבעי- כלפי מטה. אך הרפואה הסינית אינה מסתפקת בתיקון כיוון הזרימה, אלא מנסה לאתר את הגורם לשינוי. לפי הרפואה הסינית כאשר נוצר חום במסלול האנרגיה (מרידיאן) של הלב או במסלול האנרגיה של הכבד, אזי יזרום חום זה אל מסלול הקיבה וישנה את כיוון זרימת האנרגיה בו. כלומר כאשר חום מרידיאן הלב והכבד נכנסים אל מרידיאן הקיבה הם עלולים לשבש את הזרימה הטבעית בו. כאשר הלב מעורב בתהליך, אזי יש צורך לטפל גם בו. במקרים שהכבד מעורב, נטפל גם בכבד, בנוסף לשינוי כיוון הזרימה של מסלול הקיבה.

איך מטפלים?

הטיפול נעשה בעזרת דיקור לאורך מסלולי האנרגיה הרלבנטיים ובעזרת צמחי מרפא סיניים להם היכולת לטפל בחום הנ"ל ובכיוון זרימת האנרגיה במסלולים. מה שקורה בפועל הוא שרמת החומציות שבה לנורמה, הכיבים מחלימים לגמרי. שוב אין סבל של רפלוקס ובכך נמנעים סיבוכים עתידיים.
הטיפול ברפואה סינית מאזן את מצב החולים ורוב התסמינים נעלמים. איכות החיים של המטופלים משתפרת ללא תרופות וללא תופעות לוואי. לטיפול אני מצרף המלצות תזונתיות המתאימות אישית למטופל. האבסורד הוא, שהטיפול המקובל להורדת כמות מיצי הקיבה אינה נכונה ברוב המקרים. כי רוב החולים הללו סובלים דווקא ממחסור במיצי קיבה ועל כן תוספת של מיצי קיבה יכולה לעזור ולרפא אותם.

הרפואה הסינית, מרפאת את תופעת הרפולוקס גם במקרים בהם כבר התפתח כיב מכל דרגה שהיא. מניסיוני לאורך השנים, אני יכול לומר שטיפול זה יעיל במיוחד וחבל לבזבז זמן ולחכות להחמרת המצב. שיקלו עם עצמכם ובחרו בדרך הנראית לכם כמתאימה לכם ביותר.

איחולי בריאות שלמה לכולם.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather