רפואה סינית – עצירות

מאת : פרופסור משה עירון

הרפואה הסינית רואה בבעיית העצירות סיבה מהותית להתהוותן של מחלות ובעיות רבות בכל גיל. מערכת העיכול עשירה מאד בחיידקים ובפטריות אשר תפקידם לסייע בעבודת העיכול. רמה קבועה של חיידקי המעיים חשובה מאוד וכאשר חלה הפרה ברמה זו, כמו לאחר טיפול אנטיביוטי או אחרי שלשולים מכל סיבה שהיא, נגרם נזק לפעולת המעיים.
הסיבות להתפתחות עצירות ובמיוחד עצירות כרונית?
רבים מבני הגיל השלישי לוקים בעצירות כרונית מסיבות שונות. הסיבה השכיחה ביותר נוצרת בעקבות שימוש יתר במשלשלים לאורך שנים. השרירים הטבעתיים של המעיים כמעט ואינם מתכווצים בעצמם וזקוקים לעזרה תרופתית. אצל רבים אחרים הסיבה היא תזונה דלת תאית הגורמת להפחתה טבעית בפעולת המעיים.

אנטיביוטיקה

רבים מבני הגיל השלישי נטלו אנטיביוטיקה לאורך שנים ארוכות, הגיעו למצב של חוסר איזון בין החיידקים והפטריות במערכת העיכול שלהם, ולכן כל עבודת העיכול שלהם לקויה ומכאן קצרה הדרך להתפתחות עצירות.

תרופות

אנשים רבים נוטלים סוגים שונים של תרופות המשפיעות בדרך זו או אחרת על השרירים ולכן השרירים הטבעתיים במערכת העיכול שלהם אינם פועלים כיאות. לתרופות אחרות השפעה על המלחים בגוף ומכאן נובעת גם כן ירידה ביכולת השרירית. תרופות אחרות משפיעות על יכולת החמצון התוך תאית ומכאן נובעת חולשת שרירים.

לעיסה

היכולת ללעוס מזון היא בעייתית יותר בגיל המבוגר ואז עבודת העיכול קשה יותר. גם מרכיבי המזון אצל המבוגרים הם בעיתיים כי לא תמיד יש להם כוח להכין לעצמם מזון מתאים וקל לעיכול ואז הם מסתפקים במזון מהיר להכנה, שאינו בהכרח בריא למערכת העיכול.

קור וחום

כדי להבין כיצד מאבחנים ומטפלים בעצירות לפי הרפואה הסינית, עלינו להכיר את המונחים הבסיסיים של קור וחום.
במצב של חום האדם מרגיש שחם לו יותר מהרגיל והוא נוטה להזיע. לעומת זאת, תחושת הקור גם היא פנימית ולא בהכרח מלווה בירידת חום הגוף. במצב זה בו אנו חשים בקור הפנימי אנו נוטים להתלבש ביותר בגדים ולהתכסות יותר בלילה. אנו חשים את הקור למרות שמזג האוויר בחוץ לא תמיד מצדיק תחושה זו.

חום פנימי

לפי הרפואה הסינית אנו מכירים בעצירות על רקע חום פנימי רב מדי. עודף החום בגוף מאדה את הנוזלים ומייבש את הצואה, עד לכדי כמעט חוסר תנועה במעיים. יש מצב בו חסרה לחלוחית בצואה ללא קשר לעודף חום. המצב הבעייתי הבא הוא מצב של עודף קור במערכת העיכול.

קור פנימי

הקור מטבעו גורם לקיפאון ולחוסר תגובה ומכאן הוא יכול לגרום לעצירות. אנשים הסובלים מקור פנימי, רצוי שימנעו ממזונות וממשקאות קרים. מאידך, ישנם אנשים אשר אוכלים מזונות קרים או שותים שתייה קרה על הבוקר. אצל אנשים אלו מתפתח גירוי של מערכת העיכול ואזי תתכן יציאה רכה ומערכת העיכול תסבול מנזק משני של גירוי קור.

כיצד מתמודדת הרפואה הסינית עם בעיית העצירות?

הרפואה הסינית בניגוד לרפואה המערבית, לא מדברת על חיידקים או פטריות אלא על גורמים המוכרים יותר כחום, קור, יובש ולחות. הדיקור במקרים אלו פחות יעיל בהשוואה לטיפול בצמחים. בו זמנית מנסים לטפל בבעיות נוספות אחרות מהן סובל האדם ולכן מדובר ברפואה הרבה יותר שלמה ומורכבת בהשוואה למתן משלשלים לעצירות כפי שמקובל ברפואה המערבית.

מדוע לא נפוץ יותר הטיפול ברפואה הסינית לעצירות?

א. אנשים לא מכירים ברפואה הסינית כמקור יעיל לטיפול בעצירות.
ב. נוח מאד ליטול כדור משלשל, שמן או סוכרים מרוכזים ולהשיג יציאה כלשהי לעומת נטילת תרופות סיניות הנלקחות שלוש פעמים ביום.
ג. התרופות הסיניות עולות כסף ישיר לאדם כולל הבדיקה אצל הרופא המטפל, וזה יקר יותר בהתחלה לעומת הטיפול בקופת חולים.
ד. הרופאים לא מפנים לטיפול סיני וחלק לא מבוטל מציבור המבוגרים לא מודע לרפואה הסינית ולכן גם אינו סומך עליה, וחבל.

תגובות ושאלות אפשר לשלוח באמצעות טופס צור קשר

מידע זה מוגש כחומר למחשבה ובשום אופן אינו מהווה התוויה רפואית או טיפולית כלשהי.
במקרה של בעיה רפואית יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather