רפואה סינית- מפרקים בחורף

מאת : פרופסור משה עירון

החורף מביא עמו קור, רוחות, גשמים ורטיבות. אמנם אנו מתלבשים בחורף בהתאם וגופנו נוטה להסתגל לקור ולגשם. אלא שעונה זו של השנה קשורה על פי הרפואה הסינית לכליות. כאשר הכליות חזקות והאנרגיה בהן מאוזנת, נוכל לעבור את החורף בקלות. אך מי שאנרגית היאנג- הזכרית, החמה – חלשה בגופו, יתקשה לשאת את פגעי מזג האוויר החורפי. הקור יחדור לגופו ביתר קלות, הוא לא יוכל לייבש את הרטיבות המצטברת בגופו ובשל כך יפתח סיבוכים למיניהם. להבנה מעמיקה יותר נזדקק למעט יותר מידע על הרפואה הסינית.

הכליות ברפואה הסינית

הכליות נחשבות ברפואה הסינית, ל"אימא" של הכבד. כאשר האם חלשה גם בנה יחלש. הכליות נחלשות מסיבות אשר הקשורות לרוב לעייפות, תשישות גופנית ונפשית, עודף עבודה או פעילות גופנית מוגזמת, פעילות מינית מוגזמת ולידות תכופות ומרובות. במצבים אלו נחלשת יכולתן של הכליות לשאת את קור החורף ועקב כך נחלש גם הכבד.

למה כל זה חשוב?

הקור מטבעו גורם לקיפאון ולחוסר תנועה, חולשת הכליות מעודדת גם היא חוסר תנועה. בעקבות זאת נחלש הכבד שאחראי בין השאר על פינוי "הרוח" בגוף, והקור מעכב עוד יותר את הזרימה. הלחות בגוף שאינה מצליחה להתפנות או להתייבש, נוטה לעבור למקומות נמוכים בהשפעת חוק הגרביטציה. הלחות שהיא קרה בבסיסה, מצטברת במפרקים השונים וגורמת לכאבים. זו הסיבה שאנשים עם בעיות מפרקים נוטים לסבול יותר בחורף.
ברפואה המערבית אנו מכירים את האבחנה של "אוסטיאו ארטריטיס" כגורם הראשוני לשיגרון במבוגרים. מדוע התופעה הזו שכיחה יותר במבוגרים? מאחר ועם הגיל, פוחתת לפי הרפואה הסינית, אנרגיית היאנג של הכליות. וכאשר חסרה בכליות אנרגית יאנג, יכול הדבר לגרום לבעיות כלליות רבות כולל בעיות מפרקים.

הטיפול ברפואה המערבית

ברפואה המערבית מטפלים בבעיות מפרקים בעזרת תרופות נוגדות דלקת, אשר מפחיתות כאבים. התרופות עוזרות במידה מסוימת ולטווח זמן מוגבל. אך לאחר מכן הופכים רוב המטופלים בבעיה זו לחולים כרונים בשיגרון הזה.

הטיפול ברפואה סינית

הרפואה הסינית מביטה על בעיית כאבי המפרקים בעין שונה לגמרי, מבלי להתייחס כלל לדלקת. הטיפול ברפואה הסינית מתמקד בחיזוק אנרגית היאנג של הכליות על מנת לעזור לגוף להתחמם, ולפנות או לייבש את הלחות שהצטברה בגוף. לעיתים יש צורך במהלך הטיפול לתמוך גם בכבד.

כיצד מטפלים?

מחלת המפרקים אינה גזירה משמים ואינה מחויבת המציאות. ברפואה הסינית מטפלים בבעיות מפרקים בעזרת צמחי מרפא, דיקור, ובמקרים רבים מוסיפים גם טיפול במוקסה. השינוי התזונתי גם הוא חיוני ביותר כמו גם הלבוש המתאים לעונה זו של השנה. בחורף עלינו לאכול מאכלים מחממים שאינם גורמים להצטברות לחות בגוף.

מזונות מחממים
ירקות: כתומים ואדומים;
פירות: תפוח-עץ ירוק, חמוץ ואדום, תפוז, אשכולית, קלמנטינה וליצ'י;
תבלינים וצמחי-מרפא: אניס, זרעי שומר, בזיליקום, זרעי שמיר, קליפת קינמון, מקל קינמון, ציפורן, ג'ינג'ר, אגוז מוסקט, פלפל שחור ולבן, פפריקה מתוקה וחריפה;
אגוזים: ערמונים, בוטן קלוי, קשיו, אגוז ברזילאי, בשר אדום ועוד.

חשוב לאכול בבוקר מזונות חמים כדי למנוע חולשה בטחול, שאחראי על פינוי הלחות מהגוף.
הואיל ואנו מדברים על הרמוניה בפעילות האיברים, הרי שעלינו לתחזק אותם כיאות ולאורך כל חיינו. המשמעות היא לחיות נכון. אם נצליח למנוע את דלקת המפרקים לא יהיה צורך לטפל בה. הגיל אינו מהווה מכשול בטיפול אך חשוב להבין כי עם הגיל הסיכוי ללקות במחלה גובר, לכן עלינו לנסות ולמנוע אותה קודם להופעתה.

תגובות ושאלות אפשר לשלוח באמצעות טופס צור קשר

מידע זה מוגש כחומר למחשבה ובשום אופן אינו מהווה התוויה רפואית או טיפולית כלשהי.
במקרה של בעיה רפואית יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather