רפואה סינית – מנהרת שורש כף היד

מאת : פרופסור משה עירון

תסמונת מנהרת שורש כף היד מוכרת גם בשם "תסמונת התעלה הקרפלית" (Carpal Tunnel Syndrome). התעלה הקרפלית היא תעלה צרה ברוחב הממוקמת בשורש כף היד ומכילה תשעה גידים המניעים את עצמות האצבעות, וכן את העצב האולינרי (עצב התווך) – המעצבב את התחושה באצבעות: החמישית, הרביעית ומחצית השלישית (הזרת, הקמיצה ומחצית האמה). במקרה שאחד הגידים מתעבה הוא לוחץ על העצב, וגורם לתחושת כאב, עקצוץ, או נימול והרדמות של אזור שורש כף היד, כאב אשר לעתים מוקרנים גם אל האגודל וסביבתו. התופעה נפוצה מאוד בשנים האחרונות בעיקר בקרב עובדי מחשב, אך יכולה להיגרם גם כתוצאה מפציעה, דלקת מקומית, הפרעה בזרימת הדם באזור, סוכרת, שינויים מבניים בתעלת שורש כף היד ועוד. התופעה נפוצה יותר בקרב נשים.

מרגע הופעת התסמונת יש לה נטייה להחמיר. לכן חשוב לטפל מיידית לעצירת התסמינים. הטיפול השגרתי במקרים הללו כולל בדיקת EMG לזיהוי הפרעה בהולכה בעצב האולנרי. בשלבים הראשונים של תסמונת התעלה הקרפלית ניתן לטפל בעזרת פיזיותרפיה, סד חבישה, או שינוי תנוחת עבודה. במקרים של דלקת ניתן טיפול בעזרת זריקות סטרואידים, טיפול הכרוך בכאב ולא תמיד מועיל. במקרים בהם הטיפול התרופתי לא הועיל, מופנה החולה לניתוח. אצל חלק מסויים מן המנותחים מתפתחת "נוירינומה", שמשמעותה התרחבות מעטפת העצב. מצב הגורם ללחץ על העצב, כאבים עזים ובלתי פוסקים עם עמידות לטיפולים רגילים.

עבודת מחקר

בעבר הרחוק, ביצעתי עבודה מחקרית בשיתוף עם רופאה לכירורגיית כף היד. שם הוכחנו בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים, שהטיפול בדיקור סיני מביא להחלמת התסמונת. בכך נמנע הצורך לסכן את החולים בניתוח, ונמנע הסיכוי להתפתחות נוירינומה. הצלחת הדיקור הסיני היתה כה מובהקת עד אשר כל מועמד לניתוח בשורש כף היד, הופנה אלי לפני הניתוח – לטיפול בדיקור סיני. כיום, עם התרחקותי מעבודה זו, שוב מופנים יותר חולים לניתוחים.

רפואה סינית

הטיפול ברפואה הסינית מתבצע לאורך מסלול (מרידיאן) ה"כפורת", אשר מגן על הלב, הגנה פיזית ורגשית. בניתוח, חותכים את הגיד הלוחץ על העצב במטרה לעצור את הלחץ והכאב, אך לא מטפלים במקור הבעיה. זה כמובן מוביל אותנו אל הצורך ברפואה מונעת, במהלך הטיפול ברפואה סינית אנו מטפלים לא רק ביד אלא בו זמנית מחזקים את ההגנה על הלב ובכך מונעים נזקים גופניים ורגשיים בעתיד.

אני ממליץ לא להסתפק בניתוח לחיתוך הגיד הלוחץ על העצב, אלא לטפל בשורש הבעיה באמצעות רפואה סינית, המצליחה להיטיב כמעט בכל המקרים, כולל אצל נשים הרות (תסמונת מנהרת כף היד נפוצה מאוד בתקופת ההיריון). לא כדאי לסבול הרדמות של אצבעות ולסכן את הלב, כאשר דיקור סיני לעתים בשילוב עם לייזר רך, יכולים לפתור את הבעיה. פניה לניתוח צריכה להעשות רק לאחר מיצוי כל האפשרויות האחרות.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather