רפואה סינית לתסמונת דום נשימה בשינה

מאת : פרופסור משה עירון

תסמונת דום נשימה בשינה היא הפרעה המתבטאת בהפסקות נשימה קצרות תוך כדי שינה. כאשר היא חוזרת פעמים רבות במהלך הלילה, נגרמת לאדם הישן הפרעה רצינית באיכות השינה התבטאת בנחירות, ביקיצות רבות, בעייפות במהלך היום ובנמנום בלתי נשלט עד כדי סיכון חיים. מתסמונת זו סובלים כשישה אחוזים מהאוכלוסיה. דום נשימה בשינה נחלק לשני סוגים עיקריים: חסימתי ומרכזי.

דום נשימה חסימתי OSA

דום הנשימה השכיח ביותר הוא החסימתי סיבות שכיחות לדום נשימה בשינה הן: עישון, השמנה ניכרת, אף סתום כרוני, צניחת בסיס הלשון והחיך תוך כדי שינה, ועוד. אבחון המצב ברפואה המערבית נעשה במעבדת שינה, בה ישן הנבדק תוך חיבור למכשירי ניטור. במעבדה מזהים את התסמונת, את הגורמים לה, ואת רמת חומרתה.

תופעות נלוות

לתסמונת דום הנשימה בשינה, תופעות נלוות כמו: מחלת לב עם או בלי הפרעות קצב של הלב. המצב עלול להחמיר לאי-ספיקת לב, לעליה בערכי לחץ- הדם עד כדי חוסר איזון קליני. חוסר הספקת חמצן סדירה למוח עלולה לגרום לבעיות של דמנציה, בעיות זיכרון ועד כדי אירועים מוחיים. מכאן ברור עד כמה חשוב לטפל בבעיה.

טיפול בדום נשימה בשינה

הטיפול הרפואי כולל מכשיר הנשמה חיצוני שנקרא CPAP אותו מחבר המטופל בעצמו מידי לילה אל האף. מאחר והספקת חמצן למוח גם בשעות השינה חיונית ביותר, חשוב להיעזר במכשיר. לחלק מן הלוקים בתופעה מוצע ניתוח אשר פותח את נתיבי האוויר הגדולים אך לניתוח תופעות לוואי קשות וכיום נוטים לדחותו ככל האפשר. למי שמעשן מומלצת הפסקת עישון ולבעלי עודף משקל, מוצעת תמיכה בתוכנית הרזיה.
תוצאות הטיפול במכשיר הנשימה לא רעות אך איכות החיים נפגמת. לא נעים לישון כל לילה עם מכשיר מחובר לאף, אך אין ברירה. לא מעט מן המטופלים במכשיר נשברים מאי הנוחות ומתחילים לזייף בשימוש עד להפסקתו לגמרי, וחבל. כדאי לדעת שקיימת דרך אחרת, ותוצאותיה משביעות רצון – רפואה סינית.

רפואה סינית לדום נשימה

אני יכול להעיד על הרפואה הסינית ככלי יעיל ביותר לטיפול במקרים הללו. המטופל הראשון שלי היה בחור צעיר כבן 28. הוא עבד כנהג משאית ומצא את עצמו פעמים חוזרות בתוך תעלה או בחומת מגן בגלל שנרדם על ההגה. הוא הגיע אלי לטיפול בבעיות בצוואר הכואב בשל המכה שחטף מהצניחה לתעלה ולא היה מודע כלל לבעיית דום הנשימה.

בתשאול שלו הבנתי את גודל הבעיה. זה היה לפני כשלושים שנה, כאשר עדיין לא היו מכשירים מעבדות שינה. התחלתי לטפל בבעיית דום הנשימה שלו אשר החזירה לבחור את איכות החיים אותה הספיק לשכוח. שוב לא נרדם תוך כדי נהיגה וניתן היה לראות אדם מלא חיוניות ושמחת חיים.
מאז מצאתי בעצמי את הדרך לטפל במקרים שכאלה, מאחר שגם אני הייתי אז צעיר וחדש בתחום הרפואה הסינית, ולא היה עדיין חומר כתוב על הנושא. מאז טיפלתי בהרבה מאד מקרים כאלו. חלקם אובחנו במעבדת שינה וחלקם כבר נהגו להשתמש במכשיר ההנשמה. הניסיון שהצטבר מאז ועד היום הוא רב.

כאשר אני מטפל באנשים הסובלים מדום נשימה בשינה, לרוב אני ממליץ על שינוי תזונה, ובהמשך מטפל בדיקור לפתיחת דרכי הנשימה ועל אזור הלוע. עד כה כל המטופלים הגיבו טוב מאד לטיפולים הללו. הם לא נזקקו יותר למכשיר ההנשמה דרך האף, איכות השינה ואיכות החיים שלהם השתפרו ללא הכר. זוגות רבים אשר ישנו בחדרים נפרדים בגלל הנחירות של אחד מהם, חזרו לישון ביחד. הסתיים הסבל מנחירות, פג הפחד מהפסקת נשימה.

לכל הסובלים מתסמונת דום נשימה בשינה, אני ממליץ בחום לנסות טיפול ברפואה סינית. מבחן התוצאה מוכיח כי אין תחליף לטיפול זה.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather