רפואה סינית לשיפור הראיה

מאת : פרופסור משה עירון

לפי הפילוסופיה הסינית כל אחד מחמשת החושים משוייך לאיבר אחר בגוף ואחראי לתפקודו. חוש הראייה, לפי פילוסופיה זו משוייך לכבד. מכאן שאם פעילות הכבד איננה תקינה, יתכנו גם בעיות ראייה.

אדם שהכבד שלו חלש לאורך זמן, עלול לאבד את יכולת הראייה. לכן, כשרופא סיני מאתר בעיה בראייה, הוא בודק מיד את מצב הכבד. הכבד עלול להיפגע מסיבות שונות והראשונה בהן היא הרעלה מחומרים החודרים לגופנו בגלל תזונה לקויה כמו: חומרים משמרים, צבעי מאכל, חומרי טעם וריח ועוד. עבור הגוף מהווים חומרים אלו פסולת והאחראי לפינויה מהגוף הוא הכבד. בנוסף להכנסת רעלים לגופנו אנו לא מניחים לכבד לנוח מפעילותו המוגברת ונוטים לאכול ארוחות כבדות בכל שעות היממה, וגם בלילה, כך שהכבד אינו יכול להתאושש ולהכין את עצמו לקראת יום המחרת.

אנו מקבלים כמובן מאליו את העובדה שאדם בסביבות גיל 40 נזקק למשקפים. אך אין מדובר ברעה הכרחית. בגיל הזה הראייה עדיין אמורה להיות תקינה ואנו יכולים לדאוג לכך. הרפואה הסינית מייחסת חשיבות גם למצבים נפשיים. לפיה, כעס ודיכאון גם הם גורמים לפגיעה בראייה. הדיכאון פוגע בתפקוד הכבד ולאורך זמן, גם איבר החישה של הכבד – העיניים, נפגע.

כיצד למנוע פגיעה בראיה?

מה אנו יכולים לעשות כדי לשפר את הראייה ולמנוע את הידרדרותה? מסתבר שאנו יכולים למנוע את רוב הבעיות או לפחות להפחית מעוצמתן. ראשית, יש להקפיד על תזונה ללא חומרים כימיים ומעובדים או לפחות להפחית בצריכתם עד כמה שניתן. חשוב גם להפסיק לאכול בשעות הערב, כדי לאפשר לכבד לנוח ולצבור כוחות לקראת עבודתו הקשה ביום למחרת. חשוב שנדע להשתלט על תחושות העצבות והכעס שלנו ולא נאפשר להם לשלוט בנו, כדי למנוע פגיעה בכליות ובכבד.

הטיפול

אם הראייה כבר נחלשה מסיבות שונות, הטיפול המומלץ לפי הרפואה הסינית הוא: דיקור ושימוש בצמחי-מרפא מתאימים. בטיפולים אלו אנו תומכים בכבד באופן ישיר ובאופן עקיף. פעמים רבות עלינו להגביר את זרימת הדם לכבד או לשחרר כליאת דם ואנרגיה בו. לפעמים אנו מחזקים איברים השולטים על הכבד ובכך מטפלים במצב. כמו למשל דיקור בשתי נקודות במסלול המעי-הגס אשר משפרות את הראייה. הן פועלות דרך השליטה של המעי-הגס על הכבד. בנוסף, שימוש בצמחי-מרפא מיוחדים יתמוך באיברים חלשים כמו הכליות, שהן ה"אימא" של הכבד, ובכך נחזק את הכבד. בנוסף לכל אלו, גם פעילות של העיניים עצמן יכולה להגביר את זרימת הדם למקום ולשפר את הראייה.
בסין נפוצה מאוד בעיה גנטית של קוצר-ראייה. הדרך של הרפואה הסינית לטפל בבעיה היא בעזרת דיקור, צמחי-מרפא ותרגילי ראייה תומכים. השיפור הוא מהיר וקרוב ל-20% מצליחים לחזור לראיה תקינה לגמרי. ביתר המקרים ניתן להשיג שיפור זמני בלבד. מעבר לגיל 15, אין טעם לבצע את התרגילים כי השיפור לא יהיה קבוע.

לחוש הראייה תפקיד חשוב מעבר לראיה

לפי הרפואה הסינית אדם הנחשף רק לקשת מצומצמת של צבעים הופך לדיכאוני. מערכת החיסון נפגעת במשך הזמן, לחץ הדם נוטה לעלות, רמת הפריון יורדת ואורח החיים משתבש.

כיצד לחדד את חוש הראייה?

מומלץ לצאת לטבע ולא להסתפק במראות העיר. להביט על שלל הצבעים ולנסות לקלוט אותם, ליהנות מהיופי של העולם ולהתבונן בו מחדש. הגישה הסינית העתיקה מציגה ריח ייחודי, טעם ייחודי, צליל וצבע ייחודיים המתאימים לכל איבר בגוף:

חושים צבעים והשפעותיהם

לפי הרפואה הסינית כל החושים מושפעים מהנפש, הרפואה המערבית לעומת זאת גורסת שהחושים תלויים במוח. כדי לחזק את אחד האיברים עלינו להפעיל את החוש המקושר אליו. למשל: כאשר רוצים לחזק את הכבד, כדאי להשמיע צליל צעקה, את העיניים אפשר לגרות באמצעות צבע ירוק, לעידוד חוש הריח נריח אלכוהול או ריקבון עץ, או נטעם טעם חמוץ. את חוש השמיעה מעודדים באמצעות טעם מלוח וצבעים של כחול –שחור. את חוש הריח אפשר להעודד בעזרת טעם חריף, צליל של בכי וצבע לבן.

תגובות ושאלות אפשר לשלוח באמצעות טופס צור קשר

מידע זה מוגש כחומר למחשבה ובשום אופן אינו מהווה התוויה רפואית או טיפולית כלשהי.
במקרה של בעיה רפואית יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather