רפואה סינית להפרעות שינה

מאת : פרופסור משה עירון

השינה חיונית לבריאותנו, במהלכה אנו מרעננים ומשקמים איברים "שנשחקו" עקב מטלות היומיום, היא משחררת אותנו מעייפות ומכעסים ומאפשרת חזרה לתפקוד. השינה מונעת נזקים של רדיקלים חופשיים ומאפשרת צמיחה אצל ילדים. הפרעות שינה כוללות אוסף של סימפטומים המפריעים לשינה תקינה. במאמר זה נעסוק בעיקר בקושי להירדם, או לישון לילה שלם ברצף.

למרבה הצער, הפרעות שינה הן תופעה נפוצה ובעלת השפעה חמורה על בריאות האדם. מספר הסובלים ממנה עולה בהתמדה, בעיקר בעולם המערבי. מהפרעות שינה סובלים כ-20 אחוז מהגברים, וכ-30 אחוז מהנשים. הפרעות שינה אינן מאפיינות בדרך כלל ילדים, אך בשנים אחרונות גם ילדים סובלים מכך.

סיבות להפרעות שינה

בחברת השפע של העולם המערבי קיימות סיבות רבות להפרעות שינה. למשל, צפייה בטלוויזיה, במיוחד בשעות הערב לקראת שעת השינה. גם מהות התוכניות וחוסר השקט הנלווה אליהן פועל עלינו לרעה. קריאת עיתונות יומית למשל לפני השינה יוצרת אי שקט המפריע להירדם. אכילת מזונות כבדים וקשים לעיכול, שתיית אלכוהול, שתיית קפה בשעות הערב, בילויים עד שעות מאוחרות בלילה, ועוד סיבות רבות ומגוונות, פוגעות בשינה.

זמן השינה המומלץ

לפי הפיזיולוגיה האנושית, הזמן המומלץ ללכת לישון הוא בין השעות 22.00 ל-23.00, אזי רמת המלטונין – הורמון השינה, נמצאת בשיאה וכדאי לנצל זמן זה להרדמות קלה יותר.
רמת המלטונין יורדת עם הגיל ועל כן הפרעות שינה נפוצות יותר אצל מבוגרים.

הפרעות שינה לפי הרפואה הסינית

לפי הרפואה הסינית, הפרעות שינה מושפעות מאנרגיית הלב. כאשר זרימת אנרגיית הלב מאוזנת, אזי נצליח להירדם. כאשר קיימת הפרעה בזרימת האנרגיה של הלב יתכנו הפרעות שינה. לפי הרפואה הסינית, הלב הוא מקום מושבה של הנפש ואחראי על מצב ההכרה שלנו. כמו כן נחשב הלב ל"קיסר" של כל המרידיאנים (מסלולי האנרגיה). כל פגיעה באנרגיית הלב לפי הרפואה הסינית, יכולה לגרום להפרעות שינה.

האנרגיה השלטת בזמן השינה היא יין – המאופיינת בקור פנימי. אם אנו צופים בטלוויזיה ושם אין שום רגיעה, הנפש הופכת להיות סוערת ורוגשת יותר, ונוצר עודף של אנרגיית יאנג המאופיינת בחום בלב, מה שיפריע לנו להירדם. גם תזונה לקויה משפיעה על הלב ישירות או בעקיפין. זה יכול להגיע דרך הכבד המתחמם ממזונות כבדים ו/או משתייה חריפה, מבילוי המעורר אי שקט, וצורך לשמור על ערנות עד השעות המאוחרות של הלילה. כל אלה מוציאים את המסלולים השונים מאיזון וזה כמובן משפיע גם על קיסר המסלולים – הלב. כאשר נמצאת כל הממלכה (הגוף והנפש) באי שקט, כיצד יוכל הקיסר להיות רגוע? במצב זה כל הפיסיולוגיה משתנה ואחד הביטויים לכך הוא הפרעות השינה.

כיצד מטפלת הרפואה הסינית בהפרעות שינה?

ראשית עלינו לאבחן מה גורם לאי שקט בגוף ובנפש. בהתאם לכך נמליץ על שינוי אורח החיים אשר מפר איזון זה. נאתר את המסלולים המעורבים בכל התהליך, ונציע טיפול בדיקור סיני ו/או בצמחי מרפא סיניים מתאימים. טיפול זה יביא למזור מלא או לפחות לשיפור משמעותי אצל רוב רובם של המטופלים. בשונה מהרפואה המערבית, אשר מטפלת בהפרעות שינה באמצעות תרופות כימיות בעלות תופעות לוואי מרובות, עם סיכוי להתמכרות. הרפואה הסינית נטולת תופעות לוואי ומאזנת את אנרגיית הלב. לאיזון זה חשיבות עליונה להווה ועוד יותר לבריאותו העתידית של האדם.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather