רפואה סינית לגמילה מעישון

מאת : פרופסור משה עירון

עישון סיגריות אותו הרגל מגונה אותו למדו אנשי אירופה מן האינדיאנים לאחר גילוי יבשת אמריקה, התקבל באהדה והפך לנפוץ מאוד באירופה ובקרב המתיישבים החדשים ברחבי אמריקה הצפונית והדרומית ולתעשייה המגלגלת מיליארדי דולרים. רק בעשרים השנים האחרונות התברר גודל הנזק הבריאותי הכרוך בעישון בעקבות פרסום מחקרים שהוכיחו קשר ישיר בין עישון לבין סרטן ומחלות נוספות והחל מסע הסברה כלל עולמי לשכנוע המעשנים להיגמל מעישון. במדינות רבות נחקקו חוקים המגבילים את אזורי העישון ומערימים קשיים בפני המעשנים שמטרתם לעודד גמילה, אך מסתבר שזה לא פשוט. ההתמכרות לסיגריות חזקה ויש צורך בכוחות נפש ובמשמעת עצמית חזקה מאוד כדי להיגמל.

כיום ידוע שבנוסף להתמכרות הגוף לניקוטין ולחומרים ממכרים נוספים הקיימים בסיגריות, קיימת גם התמכרות נפשית והרגלים חברתיים הקשורים בעישון. לעתים הגמילה מהרגלי העישון קשה יותר מהגמילה הגופנית. כאשר נותנים למעשן תחליפי ניקוטין למיניהם, הגמילה תצליח רק אם המעשן עצמו החליט להפסיק לעשן. לכן אחוזי ההצלחה בגמילה באמצעות תחליפי ניקוטין אינם גבוהים ותופעות הלוואי מרובות למדי.

רפואה סינית לגמילה מעישון

כמו נרקומן המנסה להפסיק ליטול את הסם וחושש בעיקר מתסמונת הגמילה, כך גם מעשן סיגריות סובל מתסמונת גמילה. אלו תסמינים לא פשוטים ולא קלים גופנית ונפשית וזה מרתיע מעשנים רבים. הטיפול ברפואה סינית מפחית עד למינימום את תסמיני הגמילה עד שבמקרים מסוימים כלל אינם מורגשים. מעבר לכך, הטיפול ברפואה סינית פותח את דרכי-הנשימה ומשפר את חוש הריח. כך שהאנשים נושמים טוב יותר, חוש הריח חוזר לתפקוד והריאות מתחילות להתחזק. בשלב זה עשן הסיגריות מפריע לנגמלים בדומה למי שרק מנסה להתחיל ולעשן. מעבר לכך, הנגמל יחוש הקלה גם בתהליך הניקוי שלו מנזקי העישון.

עקב אכילס בכל התהליך הוא שאדם שאיננו בשל נפשית לחדול מעישון, ישוב לחפש את הרגליו הישנים, ינסה לבדוק עם עצמו כמה זמן יחזיק מעמד ללא עישון והאם הפסקת העישון גורמת לו לחוסר נעימות כלשהי. כל זאת בנוסף לגירוי המתמיד לחזור לעשן, חושפים את הנגמלים למאבקים לא פשוטים, על כן רבים נכשלים בתהליך. למרות שלטיפול ברפואה סינית אחוזי הצלחה גבוהים יותר, הבעיות והפיתויים לחזור ולעשן קיימות.

אישית אני מסכים לטפל רק במקרים בודדים של גמילה מעישון. אני מטפל בדיקור סיני רק במי שהחלטי לגמרי מרצונו לחדול מעישון וזקוק לתמיכה בדרך החתחתים הזו, אני לשירותו. אינני מוכן לטפל באנשים המחפשים הצדקה לעצמם להמשיך לעשן, על ידי כך שניסו עוד שיטה.

אני מאחל למעשנים להבין כי תמיד נגרם נזק בגופם. דרגת הנזק משתנה מאדם לאדם. פעמים רבות מחלת הסרטן קלה יחסית למחלות ריאות אשר יכולות להתפתח כתוצאה מעישון ממושך. תמיד עדיף להתחיל לטפל ע"י מניעה- כלומר הפסקת עישון, ולא כאשר המחלה בעיצומה.

אני מאחל הצלחה בגמילה לכל אדם אשר עושה זאת בעצמו ואינו זקוק לשום טיפול תומך. זה מצביע על בשלות נפשית והחלטיות חזקה. מי שזקוק לתמיכה מסוימת ואת כל השאר עושה בעצמו גם הוא ראוי להערכה על החלטתו לעשות שינוי מהותי בחייו ובבריאותו.

לשאר המעשנים שניסו להיגמל ולא הצליחו, אני מאחל שלא יהיו מתוסכלים מחוסר יכולתם להפסיק לעשן, ולהמשיך להיות מאושרים. אושר ושמחה מונעים הרבה בעיות ומחלות. רק קחו בחשבון כי יש אנשים אחרים וילדים הסובבים אתכם, אנא אל תזיקו להם!

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather