רפואה סינית לגיל המעבר

מאת : פרופסור משה עירון

גיל המעבר הנקרא גם מנופאוזה הוא שלב בחייה של האישה בה נפסק המחזור החודשי בגופה, וחלה ירידה ברמת ייצור ההורמונים הנשיים: אסטרוגן ופרוגסטרון. אצל נשים מערביות הגיל השכיח להתחלת גיל המעבר הוא 50, אך יש נשים שאצלן מתחילים התסמינים מוקדם מאוד: בסוף שנות השלושים ואחרות שאצלן מגיע גיל המעבר מאוחר יותר בגיל 55. תסמיני גיל המעבר כוללים תסמינים פיזיים, רגשיים ונפשיים, חלקם קשים ומשבשים את איכות חייה של האישה, כמו למשל: גלי חום, סומק, הזעות לילה, הפרעות שינה, עצבנות, דיכאון, חרדות, דפיקות לב מהירות, עייפות, חוסר ריכוז, הפרעות זיכרון ועוד.

המעניין הוא, שנשים סיניות ויפניות סובלות הרבה פחות מתסמיני גיל המעבר מאשר נשים מערביות, הסיבה לכך נובעת כנראה מהבדלי תזונה שכן התזונה במדינות מזרח אסיה כוללת הרבה יותר סויה וטופו אותו אוכלות נשות המזרח לאורך כל חייהן. סויה היא פיטו אסטרוגן – אסטרוגן צמחי. בנוסף לכך גם אורח החיים במזרח שונה במהותו מאורח החיים במערב. הרגיעה הנפשית של הנשים המזרחיות מול אלו המערביות החיות בתנאי לחץ עם רמת סטרס גבוהה ביותר, מגבירים כנראה את תסמיני גיל המעבר.

הטיפול המערבי בגיל המעבר

הטיפול המערבי שונה במהותו מזה הנהוג במזרח. הרפואה המערבית נוטה לתת לנשים טיפול הורמונלי תרופתי, שמטרתו לשמור על רמת ההורמונים שלה ועל "נעוריה". בנוסף, נותנים לנשים טיפול סימפטומטי לפי הצורך. למשל: לקשיי שינה נוטלות הנשים כדורי שינה, לדיכאון הן מקבלות תרופות אנטי דיכאוניות, נשים רגזניות לוקחות תרופות הרגעה וכן הלאה.

גיל המעבר ברפואה הסינית

נשות המזרח, במידה והן סובלות מתסמיני גיל המעבר, מקבלות את הטיפול הסיני המסורתי. ברפואה הסינית מאבחנים את ה"איברים" והמסלולי האנרגיה (מרדיאנים) המעורבים בתהליך. האבחון נערך באמצעות בדיקת דופק ולשון ואז מחליטים כיצד להפחית את עודף החום ממנו סובלת האישה. בשלב ראשון מורידים מתזונתה של האישה את המזונות המחממים וממליצים על אכילת מזונות ניטראליים ומקררים וכן נותנים לאישה טיפול לשחרור חום.

במידה והאישה סובלת גם מלחות חמה, שמשמעותה נוזלים פנימיים הנוטים להתחמם ולגרום לעודף חום בגוף, מייבשים את הלחות ומצננים את הגוף. במידה וקיים עודף באנרגיית יאנג – האנרגיה החמה, הזכרית, אנו מוסיפים יותר אנרגיה מסוג יין שהיא אנרגיה נקבית, קרה, על מנת ליצור איזון. אם הכבד מעורב, מאזנים את הכבד בדרכים שונות. הפרעות שינה למשל מטופלות על ידי איזון הלב לפי הגישה הסינית ביחד עם איזון הכליות. הטיפול לכל אלו נעשה בעזרת צמחי מרפא סיניים ודיקור.

הסיכוי להטבה בעזרת הרפואה הסינית, גבוה בהרבה מזה המתקבל ברפואה המערבית. חשוב להדגיש כי הטיפול הסיני נטול תופעות לוואי לגמרי והוא מאזן את האישה כך שתוכל להמשיך בשגרת חייה עם הרבה יותר בריאות ופחות סבל מבעיות משניות כמו אוסטיאופורוזיס, מחלות כרוניות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב, אירועים מוחיים, מחלות ממאירות ועוד.

תהליך הטיפול ברפואה סינית

הנשים מגיעות למפגש אבחון ולהתוויית דרך הטיפול. ניתן להן ייעוץ לגבי תזונה מתאימה אשר כוללת לרוב מוצרי מזון ניטראליים בבוקר, לדוגמה: דייסת שיבולת-שועל, לחם כוסמין עם אבוקדו, פרי למינהו ועוד. והחל מהצהריים מזונות ניטראליים מקררים. כמו עוף, ירקות ירוקים כסלט וגם חי ועוד.

אם מתקבלת החלטה על טיפול בדיקור, האישה מטופלת בהתאם לתוצאות האבחון. מספר הפגישות מותנה בתגובת האישה לטיפול וברקע הרפואי והנפשי שלה. במקרים בהם ניתן טיפול בצמחי מרפא סיניים, יש לקחתו במשך חודשים ארוכים. תחילת השיפור מתחיל לרוב אחרי חודש עד חודש וחצי. אולם ישנם מקרים בודדים, בהם התחלת ההשפעה ניכרת רק מאוחר יותר. בתום חודשי הטיפול ולאחר השגת השיפור הכללי, מתקבלת החלטה לגבי הפסקת הטיפול, בשיתוף עם הרופא המטפל. הניסיון מראה כי נשים אשר מצבן השתפר משמעותית, יכולות לחיות לאחר מכן חיים נורמאליים לגמרי ללא צורך בשום טיפול אחר.

תכשיר ייחודי

במרפאתי, פיתחתי חומר הומאופתי ייחודי, המצליח לשפר מאד ובתוך ימים אחדים, את תסמיני גיל המעבר. הבעיה היא, שהשפעתו ניכרת רק אצל כ-75 אחוז מכלל המטופלות. בכל מקרה, שווה לכל אחת לנסות את החומר הנוכחי שאין לו כל תופעות לוואי.

לסיכום:
נשים בגיל המעבר לא חייבות לסבול. הרפואה הסינית יכולה לעזור להן בהצלחה רבה. איכות החיים אותה הן משיגות, מצדיקה את ההשקעה.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather