רפואה סינית וסוכרת

מאת : פרופסור משה עירון

סוכרת היא מחלה רב מערכתית שלא בהכרח תלויה ברמת הסוכר בדם או בסוג הטיפול בחולה. המחלה נובעת מפגיעה מלאה או חלקית בהפרשת האינסולין בלבלב. פגיעה זו מלווה בהפרעות במאזן הפחמימות, השומנים והחלבונים בגוף. לעיתים קרובות המחלה מלווה בחוסר איזון במשק הנוזלים והמלחים ובחוסר איזון בין חומצה- לבסיס בגוף.

מחלת הסוכרת שכיחה בעולם המערבי והיא נפוצה יותר בקרב יהודים בגלל סיבות גנטיות. כיום מחלקים את הסוכרת לזו התלויה באינסולין וזו שאינה תלויה באינסולין. גם הטיפול נגזר לפי קריטריון זה.

תסמינים לסוכרת

למחלת הסוכרת מספר תסמינים שכיחים: תיאבון פגוע, המתבטא בתיאבון מוגזם או בחוסר תיאבון, צמא מוגבר והשתנה מרובה וכן ירידה במשקל. לעיתים המחלה יוצרת רק עליה ברמת הסוכר בדם, ללא כל תסמינים נוספים. הסיבוך השכיח ביותר של המחלה הוא פגיעה בכלי-הדם ובלב וזו הסיבה השכיחה לרוב מקרי המוות של חולי סוכרת.

סוכרת לפי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מייחסת את מחלת הסוכרת לפגיעה בטחול ובלבלב, האברים שאחראים לפי הרפואה הסינית על הפיכת המזון והנוזלים לאנרגיה, על השרירים והגפיים, אלה האיברים המייצרים דם ומחזיקים את האיברים מפני צניחה.
ואכן חולי סוכרת סובלים לעיתים מפגיעה בייצור הדם ולעתים גם מאנמיה, מאחר וחוסר זרימת דם לאיברים השונים, גורם עם הזמן לנזק תפקודי. הפגיעה בייצור הדם כוללת גם את חלקיקי הדם השונים. מכאן שחולי הסוכרת סובלים גם מפגיעה במערכת החיסונית. תיתכן גם חולשה כללית, כתוצאה מירידה בתיאבון, מהאנמיה, מחולשת השרירים ומירידה בחמצון המזון והפחתת בייצור האנרגיה.

נזק לגפיים

במקרים בהם הטחול והלבלב אינם מתפקדים כיאות, נוצרת לעיתים פגיעה בגפיים. הפגיעה ברגליים מתאפיינת בכיב שהולך ומעמיק עם פגיעה זיהומית מקומית המגיעה עד לעצם. סוג הפגיעה השני מתבטא בנמק אשר מימדיו הולכים וגדלים עד לצורך בקטיעת הגפה.

טיפול משולב עם אוזון

הרפואה הסינית מציעה אלטרנטיבה למקרים של רגל סוכרתית עם כיב שלא מחלים או נמק הולך ומתפשט. הטיפול המהיר והיעיל הוא טיפול באוזון תוך ורידי עם טיפול מקומי באוזון. בנוסף על כך, יש מקום להוסיף גם צמחי מרפא סיניים. האוזון מגיע לכל רקמה בגוף, גם אם קיימת הפרעה בזרימת הדם. המקום הפגוע מתחיל לקבל חיים ונוצר תהליך החלמה הן של הכיבים והן של הנמק. הצמחים הסיניים מרחיבים את כלי הדם, ומשפרים את אספקת הדם הכללית באמצעות חיזוק פעולת הלב. השילוב בין הטיפולים הללו יעיל ביותר ויכול למנוע סיבוכים רבים וצורך בהתערבות כירורגית וקטיעות.

פגיעה בכליות

הפגיעה של מחלת הסוכרת בכליות מתאפיינת בתחילה בהפרשת חלבון בשתן. כמות החלבון המופרשת יכולה לנוע מכמות זעירה ביותר ועד לאובדן חלבון משמעותי. בהמשך נפגעים אזורי הכליה האחראים לסינון. פגיעה זו יכולה להסתיים בנזק כלייתי בלתי הפיך עד כדי צורך בדיאליזה. בשלבי הביניים, החולים מטופלים בתרופות להורדת רמת הסוכר וכן בתזונה המתאימה לאי-ספיקת כליות ולסוכרת.

טחול, לבלב, כליות

הרפואה הסינית המסורתית תומכת באדם במצבי חוסר איזון ומחלה שונים. במקרה כזה אנו תומכים בטחול, בלבלב ובכליות. ניתן לעשות זאת באמצעות דיקור ובצמחי מרפא סיניים. התוצאות מפתיעות לטובה, בהתחשב בכך שאין אלטרנטיבה אחרת. השיפור במצב החולים הוא מהיר יחסית, במידה ולא מדובר בנזק לכליות אשר פגיעה בתפקודן מצביע על שלב סופני. הרופא הסיני אינו מפסיק את הטיפול בכדורים ובאינסולין, אלא מוסיף עליהם את הטיפול הסיני, תוך כדי מעקב. במהלך הטיפול ניתן במקרים רבים להפחית את כמות התרופות.

רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה היא מצב בו מתפתחת פגיעה הדרגתית גוברת של כלי הדם ברשתית העין על רקע מחלת הסוכרת וללא טיפול יכולה להגיע עד לכדי עיוורון. הטיפול הניתן כיום לחולי סוכרת שנפגעו מהתופעה, היא טיפול בלייזר. הלייזר בטיפולים אלה משמש מעין רתכת המפסיקה את הפגיעה בכלי הדם. כלי הדם שטופלו בלייזר אינם מתרבים עוד ללא בקרה. הבעיה עם טיפול זה הוא שקיימים כלי דם רבים אחרים בעלי אותו פוטנציאל, המתרבים גם הם ופוגעים ברשתית. מעבר לכך, כלי דם אשר עברו טיפול בלייזר אינם יכולים עוד להעביר דם. טיפולי הלייזר מטפלים בסימפטום בלבד ולא בגורם המחלה, והם רק מעכבים את התגברות הנזק בעיני החולים הללו.

דיקור סיני

הטיפול בדיקור סיני בתופעה זאת מוביל לתוצאות מפתיעות לטובה. ניתן להגיע לשיפור ניכר בשדה הראייה, שיפור בראיית הלילה ושיפור בחדות הראייה. שילוב של צמחי מרפא יחד עם דיקור מאפשר לשפר את מצב העיניים של אותם חולים. טיפול מוקדם בחולי סוכרת באמצעות שיטות הרפואה הסינית, יכול למנוע סיבוכים רבים, כולל אלו של העיניים.

תגובות ושאלות אפשר לשלוח באמצעות טופס צור קשר

מידע זה מוגש כחומר למחשבה ובשום אופן אינו מהווה התוויה רפואית או טיפולית כלשהי.
במקרה של בעיה רפואית יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather