צפיפות עצם

מאת : פרופסור משה עירון

צפיפות העצם קובעת את חוזקה. ככל שצפיפות העצם גבוהה יותר העצם חזקה ועמידה יותר. למרבה הצער מסיבות שונות ובעיקר עם הגיל, הופך חלקה הפנימי של העצם לספוגי וצפיפותה יורדת, דבר המגביר את הסיכוי לכאבים, עיוותים, שברים ולאוסטיאופורוזיס.

מגיל צעיר מלמדים אותנו כי חשוב לצרוך מוצרי חלב לבנייה של עצמות חזקות ואכן בתרבות המערבית אנו צורכים כמויות גדולות של חלב ומוצריו בעיקר חלב בקר וכן תכשירים המכילים סידן בכמויות גדולות, אך למרות זאת, התופעה לא פחתה. נהפוך הוא, שכיחותה של מחלת האוסטיאופורוזיס נמצאת בעליה כמו גם שכיחות השברים. הגדלת מספר ימי האשפוז בגין ניתוחים הנדרשים על רקע זה גובה מחיר יקר ממערכת הבריאות והמשק בכלל. שלא לדבר על הסבל האנושי של מבוגרים ובני משפחתם, ואין שום פתרון באופק.

למה זה קורה?

כיום הרי יש לנו מזון בשפע, קיימים יותר תכשירים ותוספי סידן, יותר תרופות המשקעות את הסידן בעצמות, ויותר בדיקות למעקב, ובכל זאת צפיפות העצם יורדת מידי שנה. יצרניות החלב מנסות לעודד אותנו לצרוך כמה שיותר חלב ומוצריו ולכאורה להפחית את תופעת האוסטיאופורוזיס. מה האמת מאחורי כל אלה?

צפיפות העצם לפי הרפואה הסינית

בראייה הסינית, הכליות אחראיות בין השאר גם על העצמות. כאשר הכליות חלשות אזי יתכן מצב בו העצמות ייחלשו. ירידה באנרגיה של הכליות היא פיסיולוגית ומובנת בגיל המבוגר. אולם חולשה זו לא הייתה אמורה לדרדר את האדם לשברים בעצמות בקלות רבה, כפי שקורה כיום.

הרפואה הסינית גורסת שחלב ומוצריו, במיוחד חלב בקר, מזיקים מאד לבריאות האדם. הנזק הוא רב מערכתי ומגוון למדי. למעשה, מקורות הסידן לגוף שלנו לא אמורים להתקבל מהחלב וממוצריו.

זמינותו של הסידן שבחלב קטנה מאד לאדם, מאחר והחלב מכיל זרחן המפריע לספיגת הסידן. מעבר לכך, קיימים מזונות לא מעטים עשירים בסידן זמין, הרבה יותר מאשר חלב ומוצריו. למשל, טחינה מלאה. כמות הסידן הזמין בטחינה גולמית מלאה גבוה פי 14 בערך מזה של החלב.
סידן זמין קיים גם בשקדים ואגוזים בלתי קלויים, ירקות, פירות, עדשים למיניהם, בשר למי שאינו צמחוני, וגם במים אותם אנו שותים יש סידן. השפע כה רב עד שלמעשה לא היינו אמורים לראות את התופעה הזו של חוסר סידן וצפיפות עצם נמוכה.

על כן ראשית חכמה, נשנה את הרגלי האכילה שלנו. נגביר בדרכים כאלו ואחרות את ספיגת הסידן לגוף. ומאחר והכליות כבר חלשות, נטפל בחיזוק הכליות כך שתופעת מחסור בסידן וצפיפות עצם נמוכה, תתמתן עד כדי היעלמותה.

אנשים הסובלים מצפיפות עצם נמוכה סובלים לרוב גם מכאבים בעצמות. להם אנו מציעים טיפול בדיקור סיני על מנת להקל על הכאבים, וכן דרכים נוספות להקלת הסבל המשני. חשוב במיוחד לחיות נכון ולהקפיד על תזונה נכונה בכדי להקטין את מימדי התופעה למינימום. דבר זה הוא בידיו של כל אחד ואחד מאתנו.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather