סיכון לאירוע מוחי- בתרופות נגד דיכאון

מאת פרופסור משה עירון

בעבודה מחקרית שנעשתה בקרב 136,293 נשים ב-Women's Health Initiative בארה"ב נמצא אצל נשים אשר נטלו תרופות נגד דיכאון מקבוצת SSRI כמו פרוזאק ודומיו, נמצאה עליה של 45% בשכיחות לאירועים מוחיים וב-32% עליה בתמותה, בהשוואה לנשים שלא לקחו תרופה מקבוצה זו.

בעבודות חוזרות ונשנות נמצא כי לתרופות נוגדות דיכאון אין יתרון מעבר לפעילויות אחרות להפגת דיכאון. לכן כדאי להימנע מליטול תרופות אלו.
לקבוצת התרופות הללו תופעות לוואי מרובות. כאן מוצג רק היבט מאד מסוים של עלייה בשכיחות אירועים מוחיים ועליה בתמותה. אני כרופא, האמון על הרפואה הסינית, יכול להבין היטב מדוע הדבר קורה. התרופות הללו מתפרקות בכבד וגורמות לחימום יתר. כבד חם מדי, בגישה הסינית, יכול להביא לעליה בשכיחות האירועים המוחיים. גם אחוזי התמותה הגבוהים נובעים מכך שהכבד אינו מתפקד כיאות.

הכבד בגישה הסינית, אחראי על זרימה שוטפת של אנרגיה בגוף. אנרגיה זו מניעה את הדם. בעודף חום נוצרת פגיעה בזרימת הדם ועל כן תיתכן עליה בתמותה. בה בעת, לפי הגישה הסינית, הכבד כיסוד העץ, "מוליד" את "האש"- לב. על כן עודף חום בכבד יוצר גם בעיות בלב ובכלי הדם. זה כמובן מהווה סיבה לעליה בתמותה.

הברירה בידינו לבחור אם לקחת תרופות אם לאו. אנו יכולים להיכנס למצב של דיכאון ולומר "אין לי ברירה אלא ליטול תרופות אלו בכדי לתפקד ביומיום". מאידך, אנו יכולים למצוא דרך כיצד ואיך לצאת מהדיכאון. אפשר לצאת לחופשה חלומית או לדייג מדליק. ניתן לפעול בדרכים מעניינות ומאתגרות כדי שהדיכאון יחלוף מן העולם. העשייה או היצירה, תאפשר לנו לצאת מהמצב ולהתחיל לראות את הוורוד והיצירה בחיים. חבל ומיותר ליטול תרופות מסכנות חיים כאלה.

מידע זה מוגש כחומר למחשבה ובשום אופן אינו מהווה התוויה רפואית או טיפולית כלשהי.
במקרה של בעיה רפואית יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather