מחלת קרוהן – תאור מקרה

 מאת : פרופסור משה עירון

אישה צעירה בת 33, נשואה אם ל-2 ילדים. הגיעה למרפאתי לטיפול במחלת קרוהן. מחלת קרוהן היא מחלה דלקתית של המעי-הדק אך יכולה לערב את כל המעי ועד הקיבה וכן גם איברים אחרים, יען כי המחלה פועלת כמחלה אוטואימונית. מחלתה הבסיסית הייתה מלווה בשלשולים ריריים דמיים מרובים, בכאבי בטן מפוזרים, חולשה, עייפות ועד כדי קושי לקום בבוקר ולטפל בילדים הקטנים. בנוסף סבלה מהזעת יתר ומהפרעות שינה. בהיסטוריה הרפואית שלה, הייתה כריתה חלקית של כף הרגל השמאלית מסיבות רפואיות. עברה טיפולי הפריה חוץ גופית בכדי להביא את ילדיה לעולם. ביומיום היה לה התקן תוך רחמי בגלל הריון חוץ רחמי . סבלה ממחזור ארוך וממספר ימי דימום מרובים. היו לה כאבי ברכיים עזים ועד כדי הפרעה תפקודית. בבחרותה עברה כריתת תוספתן.

          אנחנו עוסקים במקרה בו נזקים גופניים ישנים משליכים על הנפש ועל מצב הבריאות הכללית. נתחיל בכך שמחצית כף הרגל נקטעה בילדותה. החצי הזה הכיל נקודות קריטיות במסלולים של: הטחול-לבלב, הכבד והכליות בגישה הסינית. הדבר הביא לריבוי התופעות הכלליות מהן סבלה. המערכת החיסונית שלה הייתה חלשה מאז ילדותה והדבר נבע מכך שהכליות הנמצאות ביחסי גומלין עם הריאות האחראיות על החיסוניות, נחלשו. מעבר לכך, התקשתה להרות ונזקקה לטיפולי הפריה. בנוסף חוותה הריון חוץ רחמי בשל חולשה של הכליות. המחזור היה ארוך עם ריבוי ימי דימום אף כאן בגין אותה חולשה של הכליות. הייתה חולשה גופנית ועייפות קשה ביותר בשל חולשת הכליות הואיל והכליות בגישה הסינית מכילות את תמצית האנרגיה של הגוף. מעבר לכל הבעיות שכבר סבלה מהן, היה צורך בניתוח כריתת התוספתן. אחרי כל מה שחוותה גופנית לפתע התעוררה בעיה חדשה אשר אובחנה בהמשך כמחלת קרוהן. מערכת העיכול נמצאת באחריות הטחול-לבלבל בגישה הסינית. וכאמור הייתה פגיעה בכף הרגל גם באזור של מסלול הטחול-לבלב אשר יצר תשתית להתפתחות מחלת המעיים הדלקתית קרוהן. הייתה לה אף נטייה דיכאונית בשל אותה כריתת חלק מכף הרגל עם ההתחלה של מסלול הכבד. הכבד בין יתר תפקודיו יכול לגרום לדיכאון. האישה סבלה מהפרעות שינה הואיל והכליות הנחשבות למים לא הצליחו לקרר את האש של הלב. הזעת היתר הייתה על רקע שילוב של הפגיעה בכליות ובטחול- לבלב ביחד עם הפגיעה בכבד. בראיית הרפואה הסינית, הפגיעה  בטחול-לבלב ובכבד יכולים להשפיע על הריאות כמו גם על הכליות אשר היו בבסיסן חלשות. שילוב הפגיעה של אותם מסלולים הביא להתפתחות הזעת היתר עליה התלוננה האישה.

          ניתן לראות עד כמה פגיעה מוקדמת בגוף הילדה השליכה על כל כך הרבה פרמטרים בבריאותה הכללית כבוגרת. מובן שכל זה נלקח בחשבון בבחירת הטפול. תמכתי באיברים הפגועים במטרה להשיג הטבה במצבה הבריאותי. בהמשך הוספתי גם טיפול בחוקני אוזון לרקטום בכדי לרפא את המעיים החולים ובכך לקצר את משך זמן ההחלמה. השילוב הטיפולי הביא למפנה במצב האישה. היא התחילה לתפקד כאם לכל דבר עם ילדיה. מצבה החיסוני שב לנורמה כי היטבנו עם הריאות האחראיות על החיסוניות בראייה הסינית. העייפות והחולשה חלפו כלא היו תוך כדי השיפור במצב האנרגיה של הכליות. בגישה הסינית הכליות מכילות את תמצית האנרגיה והיה צורך להגדיל את כמות תמצית האנרגיה הזו כדי להשיג תוצאות טובות מהטיפול. מצבה הדיכאוני הפסיק להוות מטרד כלשהו כי הכבד השתפר ברמת האנרגיה עם הטיפול . האישה הצליחה לישון בלילות ממש טוב וללא צורך בעזרה של כדורי שינה מזיקים וממכרים למיניהם וזאת בשל השיפור באיזון שבין הכליות לבין הלב בראיית הרפואה הסינית. המחזור החודשי חזר להיות נורמלי תוך כדי הפחתה משמעותית בכמות הדימום וגם כאן הסיבה היא,, השיפור ברמת האנרגיה של הכליות. ההזעה גם היא חלפה והדבר הביא לשיפור משמעותי באיכות החיים, מהטעם שהכליות, הריאות, הטחול-לבלב והכבד השתפרו לרמה תקינה של אנרגיה. התופעות הגופניות מהן סבלה האישה קשות, השתפרו ללא הכר כמו גם הבעיות הנפשיות. בראייה הסינית גוף ונפש אינם נפרדים והאיזון של הגוף משליך על הנפש ולהפך. שמחת החיים והאושר שבו תוך כדי ניהול שגרת חיים נורמליים ונטולי סבל.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather