לייזר רך לטיפול בבעיות רפואיות

מאת : פרופסור משה עירון

לייזר הוא התקן הפולט אור בתחום צר של אורכי גל ובעל פיזור נמוך. קיימים לייזרים בעלי אורכי גל שונים, המיועדים לשימושים שונים. לאור הלייזר יישומים בתחומי המדע, הטכנולוגיה, צבא, תעשייה רפואה ובידור. ברפואה משתמשים בלייזר לטיפולים כירורגיים, קוסמטיים, טיפולי שיניים ולתיקוני ראיה. אך מעטים מכירים את ההבדל בין לייזר ניתוחי (חם) לבין לייזר רך (קר), ואת יתרונותיו הרפואיים של הלייזר הרך.

לייזר רך מוגבל לעוצמה שבין 1 ל- 1000 מיליוואט. מעבר לעוצמה זו הלייזר עובר לקטגוריה אחרת, ועל השימוש בו חלות מגבלות. מתן טיפול בלייזר רך מותר גם למי שאינו רופא ועל השימוש בו לא חלות מגבלות. הטיפול בלייזר עוצמתי יותר מותר רק בידי רופא, כמו בניתוחים בהם חשוב להימנע מדימום, לייזר להסרת משקפיים, או לייזר להסרת שיער. מאמר זה מתמקד בטיפול בלייזר רך.

ההיסטוריה של הלייזר הרך

בשנת 1967 החל רופא הונגרי בשם אנדרה מסטר מאוניברסיטת זמלווייס בהונגריה, בסדרת ניסויים שנערכו על עכברים, כדי לבחון את השפעת הלייזר על סרטן העור. במהלך הניסוי ראה ד"ר מסטר שאצל קבוצת העכברים שטופלו בלייזר רך, צמיחת השיער היתה מהירה יותר מאשר בקבוצה שלא קיבלו טיפול בלייזר רך. בהמשך הצליח לרפא באמצעות לייזר רך חולים שסבלו מכיבים הנובעים מבעיות בכלי דם, לאחר שטיפולים אחרים לא הועילו.
מאז שוכללו מכשירי הלייזר הרך והיישום הטיפולי בהם התרחב עם השנים. קיימים כיום לפחות שני ארגונים בינלאומיים למטפלים בלייזר רך, אחד באירופה והשני בארה"ב, אשר עורכים כנסים מקצועיים בהשתתפות רופאים, מטפלים וחוקרים, המציגים עבודות מחקר קליניות על הטיפול בלייזר רך. כיום הוכנסו מכשירי לייזר רך למרפאות כאב למטרות כמו הורדת נפיחות, ריפוי דלקות ועוד.

לייזר רך למגוון בעיות רפואיות

הטיפול בלייזר רך, מעודד הפרשת חומרים השייכים למערכת החיסון ומעודדים ההחלמה של פצעים, כולל פצעים קשי ריפוי כאלה שאף טיפול אחר לא הצליח לרפא. ניתן לטפל בעזרת לייזר רך, גם במצבים פתולוגיים כמו תסמונת מנהרת כף-היד, והטיפול יעיל גם להצמחת שיער בעיקר לאחר טיפולים כימותרפיים. לייזר רך מגביר יצירת ATP שהוא למעשה חומר הדלק התאי בגוף. במצב של מחסור ב-ATP התא לא מתפקד ומתעוררות בעיות רפואיות מורכבות, כולל כאב. הלייזר הרך מעודד את חידושו של ה-ATP החשוב להחלמה, למניעת הזדקנות, לשיכוך כאב ולמחלות רבות נוספות.

לצלקות וכוויות

לייזר לך יעיל מאד לטיפול בצלקות, כולל צלקות עבות – קלואידיות. מעניינת במיוחד העובדה שהלייזר הרך מעודד אף צמיחת שיער במקום של צלקת (באזורי שיער כמובן). אני אישית עוקב אחר התופעה מזה שנים ארוכות גם בגלל בעיות אישיות שלי ובעקבות ריפוי מופלא מכוויות עמוקות. בעיה נוספת בצלקות קלואידית היא הגברת הסיכוי לפתח גידולי סרטן עור למיניהם. הסיבה לכך לדעתי, וכיום יש לכך יותר עדויות מדעיות, בתאים הללו קיים מחסור חמור במיטוכונדריות. מיטוכונדריה היא מעין בוכנה של התא החי. בתא בריא קיימות מאות ולעתים אלפי מיטוכונדריות. תא סרטני הוא נטול מיטוכונדריות. מכאן כנראה הנטייה של בעלי צלקות קלואידיות, לפתח סרטן העור. לייזר רך מעלה את כמות המיטוכונדריות בתאים, ובכך מפחית משמעותית את הסיכוי להתפתחות סרטן העור.

מניסיוני הממושך בלייזר רך מאז שנת 1982, הגעתי למסקנה כי הטיפולים בלייזר רך יעילים ביותר כאשר משתמשים בהם באינדיקציות הנכונות. אני מרבה לטפל באמצעות לייזר רך גם במקרים של נוזלים באוזניים למשל, טיפול שיכול לחסוך את הצורך בניתוח כפתורים, וכן במקרים של פצעים עקשניים כולל פצעי סוכרת, במקרים של זיהומים שונים ועוד. במרפאתי אני משלב את הלייזר הרך בטיפולים אחרים ולא מטפל בו כדרך טיפולית יחידה.

תופעות הלוואי של הלייזר הרך הן אפסיות והתועלת הטיפולית בו עצומה, לכן הגיע הזמן להשתחרר מהחששות וליהנות מהתועלת שבטיפול זה.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather