כיס המרה חיוני או מיותר?

מאת : פרופסור משה עירון

כיס המרה ממוקם בצמוד לכבד הוא אוגר את נוזלי המרה המגיעים מהכבד, שהם חיוניים לתהליך העיכול. לאחר האכילה, מתכווץ כיס המרה ומיציו מופרשים אל התריסריון במטרה לפרק שומנים, כלורופיל וקפאין. לעתים נוצרות בכיס המרה אבנים שמקורן בכולסטרול, מלחי מרה או תערובת של כולסטרול וסידן. האבנים גורמות להתקפי כאב פתאומיים בבטן הימנית המקרינים לכתף או לבית החזה, לעתים מלווה הכאב בבחילות והקאות בעיקר לאחר אכילה לילית או של מזון שומני.

במקרה של התפרצות כאבים או דלקת המחייבת אשפוז וטיפולים אנטיביוטיים ממליצים הרופאים על ניתוח לכריתת כיס המרה. לטענת הרופאים כיום, כיס המרה איננו איבר חיוני, ובמקרים של דלקת או התפתחות אבנים, מוטב להוציאו מחשש להתפתחות סרטן.

בהיעדר נוזלי מרה – עיכול השומנים נפגע, הויטמינים המסיסים בשומן לא יספגו כיאות, וכן גם השומנים החיוניים ליצירת אנרגיה ולייצור הורמונים. במקרה של כריתת כיס המרה יפגעו תהליכים רבים אשר מקור האנרגיה שלהם הוא שומן, וייווצר מחסור בשומן זמין לבניית דפנות התאים. במצב כזה יואץ תהליך הזדקנות בגלל מחסור באנרגיה מספקת, כאשר חסר חומר גלם לדפנות התאים ההרס שלהם מהיר יותר. מאזן ההורמונים בגוף ישתבש, הספקת חומרי הגלם למוח ולאיברים חיוניים אחרים תפגע והתוצאות יורגשו בחיי היומיום ובקיצור בתוחלת החיים.

מה אומרת הרפואה הסינית על כיס-המרה?

מעבר לתפקידו של כיס המרה כמיכל אכסון לנוזלי המרה, ברפואה הסינית, הוא אחראי גם על חוש הצדק ועל מידת ההיסוסים שלנו. מסלול (מרידיאן) כיס המרה הוא בן זוגו של מסלול הכבד ולכן ההשפעה תורגש גם בשרירים, בגידים ובראייה. כמו כן יגברו הכעסים והדיכאונות, יחולו שינויים בלחץ הדם, בתפקוד פינוי הרעלים ועוד.

מכאן ברור שהכריתה אינה פותרת בעיות כלל וכלל. ברפואה המערבית ידועים תסמינים דומים ואף חמורים יותר הצפויים לאחר כריתת כיס המרה. החשש להתפתחות סרטן בכיס מרה עם אבנים, הוכח רק באחוז אחד מהמקרים. הסבירות לסרטן נמוכה ביותר ומרמזת שהבעיה המרכזית אינה בכיס המרה אלא בפעילות כבד בלתי תקינה, המייצרת תוצרים פגומים המוזרמים אל כיס המרה.

מסקנה: עלינו לנקות את הכבד ולטפל בו כנדרש ובכך למנוע נזקים אחרים. אין צורך לבצע פעולה בלתי הפיכה כמו כריתת כיס המרה, שהנזק בה רב על התועלת, אם בכלל. מוטב לנו לטפל במקור הבעיה ובכך להימנע מנזקים בריאותיים כלליים.

גם ההיבטים הנפשיים לאדם המנותח, נלקחים בחשבון בראייה הסינית וכן ברפואה המערבית. מאחר והצלקת שלאחר הניתוח גורמת, לפי הגישה הסינית, לחסימה בזרימת האנרגיה, סיבה נוספת למניעת ניתוח זה.

אספר כאן סיפור קטן על מקרה שקרה במשפחתי. ביום כיפור בשעות הצהריים המוקדמות, דודתי נתקפה בכאבי בטן עזים ביותר עם חום וצהבת קלה בעיניים. לא היה ספק במה מדובר וגם היא הבינה זאת. דודתי האמינה אמונה כמעט עיוורת ברופאים אך מאחר והייתה דתייה מאוד, לא רצתה להפר את קדושת החג בנסיעה לבית החולים, לכן ביקשה את עזרתי. טיפלתי בה באמצעות דיקור סיני וכבר בעת הטיפול הרגשתה הכללית השתפרה. בתום הטיפול היא נשארה לנוח וראינו כיצד הכאבים משתחררים, הצהבת בעיניים הולכת ונעלמת, והחום ירד לגמרי, ובתום הצום אף אכלה את הארוחה המפסקת, אם כי במתינות רבה מהרגיל.
בחלוף התופעות והימים הנוראים, ביצעה דודתי בדיקת אולטראסאונד בה נמצאו אבנים בכיס המרה. הוצע לה ניתוח כריתה אך היא החליטה לדחותו לזמן בלתי מוגבל. מאז אותו יום לא היו יותר התקפים אלא רק רגישות קלה למזונות מסוימים. מאז חלפו מעל 25 שנים עד אשר הלכה דודתי לעולמה ולא בגלל סרטן בכיס המרה.

כל אדם, חייב לפעמים לעמוד מול הרופאים ובעיקר בעת משבר כמו התקף כיס-מרה. החלטה על כריתת כיס המרה המתקבלת בעת לחץ וללא חוות דעת נוספת, היא בעייתית ומובילה לסבל אפשרי רב בעתיד.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather

תגובות

  1. Bankovnictví הגיב:

    לצערי לא קראתי מספיק בטרם הסרתי את כיס המרה לפני כשלוש שנים, וחבל שלא נתקלת במאמר הזה. אני, אכן, חווה תופעות של הזדקנות מואצת, רזון מוגבר ולא אופייני לי (למרות שערכי הכולסטרול ממשיכים להרקיע שחקים) ועוד תופעות רבות שהשפיעו על התפקוד הפיזיולוגי אצלי. האם לאחר מעשה יש אפשרות בגישה הסינית להשיב חלק מהאיזונים ולהקטין את הנזק?

  2. Bankovnictví הגיב:

    שלום לך. צר לי על הסבל שלך אשר כאמור בהחלט צפוי ומוכר. לגבי השאלה הייחודית, ברפואה הסינית אנו תומכים באנרגיה של כיס-המרה ובכך משפעיעם על כל התהליך עצמו. ברוב המקרים המצב משתפר ועד כדי היעלמות התסמינים. מדובר בתהליך טיפולי אשר בהחלט מצדיק את עצמו מבחינת הסבל. שקול זאת בצורה חיובית. בברכת שנה טובה והרבה יותר בריאה, פרופ' משה עירון.