כיב פפטי עם או ללא חיידק הליקובקטר פילורי

מאת : פרופסור משה עירון

כיב פפטי הינו פצע בקיבה או בתריסריון אשר גורם ברוב המקרים לכאבים בבטן העליונה ו/או בגב האמצעי. הכיב יכול להיווצר במקומות שונים בקיבה, לעתים הוא מקרה בודד ולעתים קיים כיב נוסף. במקרים מסוימים הכיב מדמם, אך לא בהכרח. הטיפול המקובל בכיב פפטי ניתן באמצעות תרופות המפחיתות את החומציות בקיבה. לעתים הכיב אינו מגיב לתרופות, הוא הולך ומתרחב עד כי יש צורך בניתוח לכריתת חלקים מהקיבה. במקרים בהם התגלה בקיבה חיידק הליקובקטר פילורי ניתן לחולים טיפול אנטיביוטי, עליו יש לחזור מספר פעמים על לחיסולו של החיידק.

האם בכך נפתרת הבעיה? למרבה הצער לא. במקרים רבים הטיפולים הופכים לכרוניים. החולים סובלים מתופעות לוואי מהתרופות. הסבל והמחיר הבריאותי הולכים וגוברים, הנטל החברתי גם הוא לא מבוטל. במקרים אלו אני ממליץ על רפואה סינית שהיא בעלת יכולות רבות לטיפול בכיב פפטי.

רפואה סינית

בראייה הסינית כיב פפטי יכול לנבוע ממגוון סיבות: מבעיות בערוץ האנרגיה טחול לבלב, בעיות הנובעות ישירות מקיבה, בעיות רגשיות המקושרות ללב, או בעיות בכבד. בכל המקרים הללו אנו מטפלים בהצלחה לא מבוטלת, באמצעות דיקור סיני, צמחי-מרפא סיניים, בתזונה מתאימה בשילוב עם שינוי הרגלי חיים.

לאחר אבחון על פי הרפואה הסינית, קובע הרופא המטפל את דרך הטיפול. כאשר הכיב מדמם, יכול להיות מצב של כיב הנושק לכיב אחר, עם נוכחות החיידק ובלעדיו. ברפואה הסינית אין התייחסות לחיידק ההליקובקטר. מניסיוני, כמעט כל האנשים הסובלים מכיב פפטי מגיבים היטב לטיפול הסיני.
היו לי מקרים לא מעטים בהם כבר נקבע תור לניתוח, והזמן שנותר לטיפול היה קריטי, ובכל זאת נרשמה הטבה והניתוח בוטל. במקרים רבים הצלחנו לבטל את הצורך בתרופות ונמנעו תופעות לוואי. איכות החיים של מרבית המטופלים חזרה לנורמה. האנשים שבו לפעילותם המלאה והיה נעים לראותם מחייכים ונהנים מן החיים כמקודם. במקביל לטיפול היה צורך גם בשינוי תזונתי אשר לחלק מן האנשים הוא מאוד משמעותי. אך אף מטופל לא נותר רעב או עם חסר תזונתי כלשהו.

אצל חלק מהחולים בכיב פפטי קיים לכאורה פרדוקס. כי בחלק לא מבוטל מן המקרים רמת חומצת הקיבה היא דווקא נמוכה. בעבר היה נהוג לבדוק את רמת חומצת הקיבה ועל פי המצב להוסיף או לסתור את החומצה. מאז שנמצא חיידק ההליקובקטר, חדלו לגמרי לבדוק זאת. וזו טעות כי חשיבות חומצת הקיבה היא אדירה. חומצת הקיבה חיונית לעיכול תקין, ולספיגה יעילה. עיכול נכון חשוב למניעת מחלות רבות בטווח הקצר ובטווח הארוך. יש רופאים בארה"ב הממליצים לכל מבוגר הסובל מחומצת קיבה נמוכה, ליטול כמוסה להגברת חומצת הקיבה. לצערי אין להשיג תכשיר זה בארץ.

מאחל לכולם בריאות שלמה, ללא סבל מכיב פפטי. עיכול בריא וספיגת חומרים מלאה. אין צורך בתרופות עם תופעות לוואי ובוודאי שלא רצוי לעבור ניתוח בקיבה. בראייה הסינית, הקיבה היא שער כניסת האנרגיה אל הגוף. ככל שיותר אנרגיה תגיע אל הקיבה ותעבור לגוף, כך ישתפר תפקודנו, רמת האנרגיה תעלה ונהיה בריאים יותר. בדרך זו ניתן לדחות את ההזדקנות ללא צורך בטיפולים יקרים.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather