"השילוב בין הטיפול הגופני לזה הנפשי עם הפסקת התרופות המזיקות לה, הביאו למפנה במצבה" – כאבי צוואר, גב עליון ומותניים

אישה בת 58, נשואה אם ל-2 ילדים בעלת תפקיד ניהולי. האישה פנתה אלי בגין צוואר תפוס, כאבי גב עליונים וכאבים באזור המותניים. בבדיקה טומוגרפיה ממוחשבת נמצא בלט דיסק בגובה חוליות הצוואר 4-5 עם לחץ על השק הטקאלי ( זהו השק העוטף את חוט השדרה ). מעבר לכך התלוננה על עייפות רבה ובמיוחד בבקרים. כאבים ניכרים בשתי הברכיים. אבדן שיער אשר הלך והחמיר עם הזמן. הפרעות שינה משמעותיות עם צורך מדי פעם בפעם בעזרה של כדורי שינה. סבל של צרבות ברום הבטן עם אבחנה של גסטריטיס ( דלקת של רירית הקיבה כאיבר ) וצורך בתרופות כנגד החומציות. התקפים של נפילת רמת הסוכר עם סבל של דפיקות לב מהירות, הזעה, רעד וחיוורון בולט. באותם הרגעים האישה נזקקה למזון מתוק אשר מעביר לה את ההתקף. נמצאה אצלה רמה גבוהה של המוגלובין סוכרתי ( HGA1C ) המבטא את ממוצע הסוכר ל-3 חודשים. בנוסף ידוע על עודף שומנים בגינם מטופלת בתרופה מקבוצת הסטאטינים להורדת רמת השומנים.

ריבוי הבעיות נבע אצל האישה הזו ממתח נפשי ניכר. העבודה מחד הייתה תובענית ביותר. מעבר לכך היא טיפלה באם חולה קשה אשר הייתה כבר בערוב ימיה. לא הצליחה למצוא לה רגעים של מנוחה ושקט אשר יעזרו לה לעבור את התקופה הזו. המתח שלה נתן את אותותיו במתח של שרירי הצוואר. המעורבות של עמוד-השדרה הגבי נבע מהעומס הרגשי והתמקד בגובה הלב של הגב בגישה הסינית, שזה ממוקם בין עצמות השכם. הכאבים בעמוד-השדרה המותני נבעו מחוסר איזון בין הלב-הרגש ובין הכליות בראיית הרפואה הסינית. העומס הנפשי התיש את הכליות על כן סבלה מכאבי-הגב התחתון כמו גם כאבי הברכיים. הצרבות מהם סבלה נבעו מעודף החום אשר הגיע לקיבה ושינה את כיוון הזרימה של אנרגית הקיבה. בראיית הרפואה הסינית, כיוון זרימת האנרגיה של הקיבה כאיבר הוא כלפי מטה וכאשר חום חודר מהלב כבעיה רגשית למשל או מהכבד כבעיה של עצבנות או דיכאון בראייה הסינית, אזי יש לשנות את כיוון זרימת האנרגיה בכדי לפתור בעיה רפואית זו. מעבר לכך, האישה טופלה בתרופות להורדת שומנים, דבר אשר משפיע לרעה בין היתר, על הכבד וכן על מצב הסוכרת. ידוע כי הסטטינים גורמים לסוכרת סוג 2 אשר בהדרגה מפסיקה להיות מאוזנת וחלק מהאנשים יזדקקו גם לאינסולין. על כן לא הופתעתי לדעת כי האישה סובלת מסוכרת עם רמה גבוהה של ההמוגלובין המסכם את מצב הסוכרת בשלושת החודשים האחרונים. הפרעות השינה שלה נבעו מחוסר האיזון שבין הכליות ללב ושוב כמובן בהבנת הרפואה הסינית.

מה יעצתי לאישה הזו? ראשית הבהרתי לה היטב מדוע מתחוללים התהליכים הגופניים כפי שהתבטאו גופנית. האישה הבינה היטב את המצב והחליטה על פרישה מהעבודה. לגבי האימא, היא הסירה את האחריות של המצב הבריאותי שלכאורה מוטל עליה ורק אהבה ותמכה בה לאורך הדרך. היא התחילה לאפשר לעצמה לנוח יותר ואף הסכימה ללמוד מדיטציה אשר היוותה כלי מצוין להרגעה. את התרופה להורדת השומנים הסכימה להפסיק וכמובן תוך מעקב אחר רמות השומנים בדם. מבחינה טיפולית, הרגענו את האישה בעזרת דיקור ודאגנו לאזן את מצב האנרגיה המעורער שבו היא חייתה. בתוך כ-3 טיפולים חל מפנה במצבה הכללי. האישה נזקקה ל-7 טיפולים בלבד ומצבה הכללי הפתיע לטובה. היא החליטה להפסיק את הטיפול ולהיות אתנו בקשר. ואכן לא היה שום צורך בהמשך הטיפולים. המעקב הטלפוני נמשך מעל שנה ומצבה רק הפך להיות טוב מיום ליום. היא חזרה להיות האישה כפי שהייתה עשרות בשנים קודם לכן.

השילוב בין הטיפול הגופני לזה הנפשי עם הפסקת התרופות המזיקות לה, הביאו למפנה במצבה. הכאבים נעלמו כלא היו. השינה הייתה כמו שזכרה מצעירותה. השומנים לא הפסיקו להיות בעיה רפואית והיא המשיכה במדיטציה ובכך מנעה בעיות רבות אחרות.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather