טיפול משולב בפסוריאזיס

מאת : פרופסור משה עירון

פסוריאזיס היא מחלת עור אוטואימונית כרונית בה מתחלפים תאי העור בקצב מהיר בגלל שהגוף מזהה אותם כגורם חיצוני מזיק ותוקף אותם. שמה העברי של הפסוריאזיס הוא "ספחת" והיא מוזכרת עוד בתנ"ך. המחלה מתבטאת באזורים המכוסים גלדי עור עבים ומתקלפים. למחלה תקופות רגיעה ותקופות התפרצות, המושפעות ממצבי לחץ. כמו כן קיים קשר בין מחלת הפסוריאזיס לבין תפקוד פגום של הכבד, בעיות בעיכול חלבונים, צריכת אלכוהול ושומנים ולעתים גם עישון. המחלה היא גנטית ועוברת בתורשה. פסוריאזיס מופיעה בקרב 3 אחוז מהאוכלוסייה, הסיבות לה אינן ידועות והיא עלולה להתפרץ בכל גיל.

מקובל לטפל בנגעי פסוריאזיס בעזרת משחות ובתרופות אשר בחלקן הן ציטוטוקסיות (קוטלות תאים או גורמות נזק לתאים כמו תרופות כימותרפיות המקובלות לטיפול בסרטן). במקרים רבים ניתן לחולים טיפול באמצעות חשיפה לקרינת UV. חולי פסוריאזיס מכל העולם מגיעים לים המלח, שם הם נחשפים לשמש היוקדת ובכך מביאים להטבה במצבם. קיים גם טיפול בקרינת UV מלאכותית, הניתנת במרפאה.

אצל חלק מחולי הפסוריאזיס מתפתחות בעיות משניות כגון ארטריטיס, דלקת מפרקים שנוצרת על רקע כמות גדולה של חומצות גרעין השוקעות במפרקים ויוצרות דלקת ולעתים גם עיוות במפרק. במקרים כאלה יהיה צורך בטיפולים מורכבים. אך במאמר זה נתמקד בבעיית העור.

השינויים החיצוניים באזורי העור הנגועים מאד לא אסתטיים לצופה מן הצד. החולים סובלים גם מן המראה החיצוני אך הבעיה היותר מהותית היא, הגרד. הסבל לעיתים כה רב עד כי החולים ינסו כל דרך כדי להרגיע את הגרד ולמרבה הצער לא תמיד נמצא לכך פתרון ברפואה הקונבנציונאלית. על כן הם תרים אחר דרכי טיפול אחרות.

רפואה סינית

ברפואה הסינית מחלת הפסוריאזיס היא ביטוי של עודף חום בלב, אשר מופנה אל העור. עודף החום הזה מתבטא באודם מקומי, בקשקשת, ביובש ניכר ובגירוד. כאשר פונים חולי פסוריאזיס לטיפול בעת התפרצות קשה של המחלה, מצבם מחייב עזרה גופנית מהירה בכדי להפיג את הסבל. בגלל הדחיפות נוטים לרוב לפספס את הטיפול בצד הרגשי שתרם להתפרצות.

דרכי טיפול אחרות

רוב הפונים לטיפול בפסוריאזיס כבר עברו את כל סוגי הטיפול הקיימים ונואשו מרובם. ניתן לטפל בפסוריאזיס באמצעות דיקור סיני או צמחי מרפא סיניים אשר יפנו חום מהלב ויגרמו לעור להירגע במידה מסוימת. ניתן לטפל בנגעי העור באמצעות אוזון תוך ורידי עם השפעה מפתיעה לטובה. האוזון פועל מאחר וחמצון התאים ועליה באנטי-אוקסידנטים תוך הפחתה בולטת בתהליכים הדלקתיים, מביאה לשיפור בולט במצב הפריחה והגרד.

בעת הטיפול באוזון תוך ורידי אנו מוסיפים גם תרופת תדרים להפחתת הגרד והחום של הלב. הטיפול תומך מאד בכל תסמיני המחלה. הניסיון שלנו מצביע על הטבה ניכרת ביותר ולכן אנחנו ממליצים על טיפול זה שהוא חסר תופעות לוואי. כיום, זו בעיני דרך הטיפול המומלצת, שהיא קצרה אף יותר מהטיפול ברפואה סינית, שגם הוא מביא לתוצאות יפות, אך מחייב יותר טיפולים ולאורך זמן.

בכל מקרה דרכי הטיפול האלטרנטיביות מביאות לתוצאות מצוינות, ללא צורך בשימוש בתרופות כימיות שהן בעלות תופעות לוואי לא מעטות.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather