טיפול בסיבוכי סוכרת

מאת : פרופסור משה עירון

סוכרת ידועה כמחלה כללית אשר יכולה לערב איברים ומערכות שונות בגוף כמו: גפיים, מערכת החיסון, מערכת העצבים ועוד. במצבים הקשים של המחלה, זקוק החולה לטיפול במכלול רחב של בעיות. אחת המערכות הנפגעות הן הגפיים ובמיוחד התחתונות.

סיבות רבות לכך, בחלק מהחולים מתפתחת פגיעה במערכת העצבים ההיקפית עם פגיעה בתחושת כף הרגל הדורכת על משטח. בעקבות זאת נוצרת ירידה בתחושת הביטחון בזמן ההליכה ויתכנו נפילות. בשל הפגיעה בתחושה, תתכן גם פגיעה בכיוונים נוספים: ירידה בתחושת הכאב חושפת את חולי הסוכרת לפגיעות רבות תוך היעדר מודעות לפגיעה. פעמים רבות כאשר מזהים את הפגיעה הנזק כבר גדול. כך הדבר גם עם אפשרות של ירידה בתחושת קור וחום, עם נזקים אשר לעתים מתגלים מאוחר מידי.

נוירופתיה פריפרית

פגיעה במערכת העצבית הפריפרית (היקפית) גורמת לתופעה הנקראת- "נוירופטיה פריפרית". במצב זה החולה סובל מכאבים עזים ברגלים, ההולכים ומתגברים. השפעת הטיפולים המקובלים היא חלקית ביותר והסבל הופך להיות כרוני. לעתים נוצר ברגליים פצע אשר אינו נרפא למרות כל הטיפולים. פצע שכזה יכול ללוות את החולה במשך שבועות, חודשים ואף יותר. בגלל חוסר יכולת ההחלמה של הפצע נוצרת לעתים פגיעה במערכת החיסון. בחלק אחר של החולים, על רקע הפגיעה העצבית, תתכן פגיעה בשליטה על שלפוחית השתן ופי-הטבעת ואז ייווצרו בעיות בשליטה על הסוגרים. מאחר והשפעת הטיפולים המקובלים היא חלקית ביותר, הולך וגובר סבלו של חולה הסוכרת הכולל גם פגיעה חברתית של הסתגרות ותסכולים עצומים.

רפואה סינית

ניתן לטפל בחולי סוכרת אלו בעזרת דיקור סיני. הדיקור יעיל ביותר במקרים של נוירופתיה פריפרית, וכן במצבים של פצע קשה החלמה, פגיעה תחושתית, ובפגיעה בשליטה על הסוגרים. הניסיון מלמד כי דיקור סיני משפיע בצורה חיובית ביותר על כל אחת מן הבעיות הללו. אולם יתכנו מצבים בהם נעדיף דווקא טיפול באוזון.

טיפול באוזון

הטיפול באוזון יעיל ביותר גם במצבים קיצוניים של רגל סוכרתית עם נמק יבש או רטוב, עם מעורבות זיהומית בעצם ובלעדיה. בכל מקרה חווים החולים שיפור בתסמינים ובתופעות הלוואי של הסוכרת. מדהים לעקוב אחר המטופלים ולצפות בתהליך השיפור המתקדם ללא הרף. אפשרויות הטיפול השונות באוזון מצליחות להביא לשיפור ניכר. לצערנו לא תמיד משיגים החלמה מלאה אך גם הקלה משמעותית בסבלו של החולה, אינו דבר של מה בכך.

היבט נוסף אפשרי בחולי סוכרת הוא זיהום כללי הנוצר בעקבות תגובה לקויה לתרופות בשל הפגיעה במערכת החיסון. חולים אלו יכולים להגיע עד למצב של רעלת דם וסכנת חיים. במצבים כאלה יעיל יותר טיפול באוזון תוך ורידי. מאחר והאוזון יעיל ביותר כנגד נגיפים, חיידקים ופטריות. מצבה של מערכת החיסון משתפר בעקבות הטיפול באוזון והחולה מתאושש.

לכן אנו יוצאים בקריאה לחולי הסוכרת לשקול בחיוב קבלת טיפולים ברפואה סינית ובאוזון, הן במחלה עצמה, הן במניעת סיבוכים, והן בסיבוכים שכבר נוצרו.

תגובות ושאלות אפשר לשלוח באמצעות טופס צור קשר

מכתב תודה של מטופלת במרפאה

מידע זה מוגש כחומר למחשבה ובשום אופן אינו מהווה התוויה רפואית או טיפולית כלשהי.
במקרה של בעיה רפואית יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather