טיפול בכאבי צוואר

מאת : פרופסור משה עירון

כאב בצוואר הינו תופעה שכיחה למדי. הסיבות לכאב שונות ומגוונות: מחבלה כלשהי, דרך תנועה בלתי נכונה, שינה על כרית או מזרון בלתי מתאימים, עומס יתר על חוליות הצוואר, יציבה בלתי נכונה, ועד תהליכי ניוון של חוליות הצוואר. אך ברוב המקרים הגורם עיקרי לכאב הוא עומס נפשי, מאחר וכל מתח בא ידי ביטוי בצוואר.

הטיפול הרפואי המקובל כולל תרופות אנטי-דלקתיות ומשככות כאבים מקבוצת NSAID, וכן טיפול כירופרקטי או שיקומי. חלק מן המקרים יזדקקו לחבישה תומכת בכדי למנוע עומס ו/או תנועה לא רצויה באזור הצוואר. הצרה היא שברוב המקרים התגובה לטיפול היא חלקית. גם כאשר מוסיפים טיפולי פיזיותרפיה הבעיה לא בהכרח חולפת והסבל ממשיך ללוות את האדם. לכן פונים רבים לעזרה ברפואה הסינית.

לפי גישת הרפואה הסינית, מעורבים בכאבי הצוואר כמה מסלולי אנרגיה (מרדיאנים):
א. מסלול כיס-המרה.
ב. מסלול שלפוחית-השתן.
ג. מסלול השליט (GV).
כל מסלול מעורב בצוואר מסיבות שונות, פיזיות ורגשיות.

למשל: מסלול כיס-המרה משויך לרדיפת צדק, הססנות, כעסים, חבלה ישירה, ולאזור חדירת הרוח לגוף. ברפואה הסינית קיימות שתי נקודות בצוואר קרוב לאוזניים המקושרות לחדירת רוח לגוף הגורמת לשפעת ולמחלות ויראליות אחרות. יש דרכים למנוע את חדירת הרוח ויש דרכים לשחרר את הרוח לאחר חדירתה.

מסלול שלפוחית השתן בא לידי ביטוי בעקבות פחדים, כולל פחדים נסתרים ולא מודעים. וכן כאשר עמוד השדרה נמצא במצב של "רעידת אדמה" כולל בעיה כלכלית או אחרת המטלטלת את האדם נפשית ורגשית. לפעמים כאב בגב התחתון מתבטא בכאבים גם בצוואר בגלל מתח בשרירים הארוכים האחוריים.

מסלול השליט (GV) הוא מסלול האנרגיה (מרידיאן) אליו מתחברים כל מסלולי היאנג. מסלול זה בא לידי ביטוי כאשר הוא נמצא בעודף חום או בעקבות כליאה של אנרגיה בגלל סיבה ישירה – כמו חבלה, או בגלל סיבה עקיפה, כמו עודף חום במסלולי היאנג למשל.

כיצד אנו מטפלים בבעיות אלו?

ברוב המקרים הטיפול נעשה באמצעות דיקור סיני, ואכן, מניסיוני ברוב המקרים מתקבלת הקלה בכאב ובתנועה לאחר הדיקור. במקרים מסוימים נדרשת תוספת של צמחי-מרפא סיניים. לעתים אנו משלבים בטיפול גם לייזר רך ואוזון. במיוחד כאשר קיימת אפשרות לטפל באוזון חיצוני ו/או בזריקות אוזון מעל השרירים המעורבים. באנשים שאינם יכולים לסבול דיקור, אנו מטפלים בעזרת מכשיר ביו-תהודה המניב תוצאות נפלאות.

הדרך הטיפולית המשולבת, מקנה לנו מבחר כלים בעזרתם אנו יכולים לנטרל את מקור הסבל ולשפר את איכות חייהם של המטופלים. ההשפעות מצוינות ומומלצות בכל גיל ובכל מצב.

כאשר קיימת התלבטות אם ליטול תרופות כימיות. אין לי ספק שדרך טיפול זו עדיפה, לי ברור באיזו דרך הייתי בוחר עבור עצמי או עבור לבני משפחתי.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather