טיפול באוזון לרגל סוכרתית

מאת : פרופסור משה עירון

רגל סוכרתית מהי?

אחד מסיבוכי הסוכרת הידועים ביותר הוא "רגל סוכרתית". הבעיה המרכזית בתופעה זו מתרחשת על רקע תורשתי יחד עם פגיעה באספקת הדם לרגליים. המשתמע מכך הוא יצירת פגיעה משולבת, פגיעה עצבית תורשתית ופגיעה בעורקים הקטנים והבינוניים ברגליים. בהעדר תחושה לכאב, נגרמים ברגל הסוכרתית פצעים וכיבים. הזיהום מהפצע חודר פנימה ומתפתחת דלקת זיהומית. בשלב ראשון החולה אינו חש בכאב ולרוב אינו מודע לתהליך המתרחש בגופו עד לשלב מתקדם ביותר. במקביל בעקבות הפחתה באספקת הדם לרקמות, יורדת יכולת הגוף להלחם במזהמים ולרפא את המקום. פעמים רבות נוצרת גם פגיעה בתפקודם של תאי דם לבנים הנוטלים חלק בהגנה מפני מזהמים ובהחלמת הרקמות הפגועות.

התהליך הזיהומי מתקדם ומרחיב את אחיזתו באזור הפגוע. הפגיעה באספקת הדם מקטינה גם חדירה של אנטיביוטיקה לרגל הסוכרתית, וכך מתרחב הזיהום ויכול להגיע אל רקמות רכות ואף לחדור לעצמות וליצור מצב בעייתי נוסף הנקרא "אוסטיאומיאליטיס".

במצבים מורכבים יותר, יכול הזיהום ברגל הסוכרתית לחדור אל מחזור הדם ואז יפתח החולה "ספסיס" – רעלת דם, במקרה זה אין מנוס מאשפוז ממושך, עם טיפול אנטיביוטי תוך ורידי ולרוב בהשפעה מועטה. חלק מהחולים עובר תהליך של הטרייה (מלשון "טרי") של הפצע בניסיון לרפאו, או ניתוחים פלסטיים שמטרתם לסגור את אזור הפצע לאחר שעבר ניקוי. למרבה הצער חלק מהחולים עוברים כריתה חלקית או מלאה של הרגל.
מדובר בתהליך ארוך, המלווה בייסורים גופניים, קשיים משפחתיים, וכרוך בטיפולים רבים, הוצאות כספיות והתנתקות של החולים מסביבתם הטבעית לצורך אשפוז.

טיפול באוזון תוך ורידי

ברוב המקרים ניתן לחסוך את הסבל הנלווה לרגל סוכרתית בעזרת טיפולים באוזון תוך ורידי. אוזון הוא גז בעל כושר חדירה גבוה ביותר לרקמות גם כאשר אספקת הדם אליהן מועטה ביותר. האוזון הוא גז חיטוי מהטובים ביותר המוכרים בטבע וידוע כמכחיד נגיפים, חיידקים ופטריות. לכן הוא יעיל ביותר נגד כל סוגי הזיהומים המוכרים. הטיפול באוזון אינו מאפשר למזהמים לפתח עמידות. בנוסף לכך מעלה האוזון גם את רמת האנטי-מחמצנים הטבעית של הגוף ובכך נמנעים נזקים משניים הנגרמים מרדיקלים החופשיים המשתחררים מהמזהמים למיניהם.

על מנת לזרז החלמה של רגל סוכרתית, ניתן לשלב טיפול באוזון תוך ורידי יחד עם טיפול חיצוני באזור הפצוע. בטיפול החיצוני עוטפים את האזור הנגוע ומזרימים גז אוזון הנלחם במזהמים חיצוניים. תהליך הטיפול החיצוני, תומך בתהליך הבראת הרקמות שהחל עם הטיפול התוך ורידי. בדרך משולבת זו מזרזים את ההחלמה של הרגל הסוכרתית ומפחיתים משמעותית את הצורך באשפוז ובטיפולי אנטיביוטיקה תוך ורידית. מעטים בלבד יזדקקו לניתוחים פלסטיים. ברוב המקרים ימשיך החולה לחיות בסביבתו הטבעית ויוכל להמשיך בשגרת חיו, ומערכת הבריאות תחסוך הוצאות אשפוז.

מתי להתחיל?

במצבים של רגל סוכרתית רצוי להתחיל בטיפולי אוזון מוקדם ככל האפשר על מנת שלא להגיע לסיבוכים, וכדי לחסוך במספר הטיפולים. בכל מקרה סיכויי ההצלחה בטיפול ברגל סוכרתית בעזרת אוזון גבוהים ביותר וכדאי לנסות דרך טיפולית זו.

תגובות ושאלות אפשר לשלוח באמצעות טופס צור קשר בצד שמאל

מידע זה מוגש כחומר למחשבה ובשום אופן אינו מהווה התוויה רפואית או טיפולית כלשהי.
במקרה של בעיה רפואית יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather