טיפול באוזון- היסטוריה ודרכי טיפול

מאת : פרופסור משה עירון

מהו אוזון?

אוֹזוֹן הוא מולקולה המורכבת משלושה אטומים של חמצן (במקום שניים במבנה החמצן). סימנו הכימי הוא O3. האוזון הוא גז רעיל לריריות דרכי-הנשימה. בסטרטוספירה של כדור הארץ, יוצר האוזון שכבת הגנה (שכבת האוזון), בעלת תפקיד חשוב בקיום תקין של מהלך החיים על-פני כדור הארץ. שכבת האוזון מסננת את הקרינה האולטרה סגולה המזיקה של השמש. לאוזון שימושים תעשייתיים רבים כמו חיטוי מיי שתיה ובריכות שחיה וכן שימושים רפואיים.

ההיסטוריה של הטיפול הרפואי באוזון

לקראת סוף המאה ה-19 מצאו רופאים בגרמניה שטיפול בגז אוזון הביא לשיפור ניכר במצבי מחלה שונים. הבעיה הגדולה אשר ניצבה אז בפני המטפלים היתה העדר גנרטור בגודל סביר אשר יוכל לייצר אוזון בכמות מבוקרת. ואכן, נדרשו שנות מחקר וניסוי ארוכות עד אשר יוצר המכשיר המסחרי הראשון שהיה במימדים סבירים ובעל יכולת בקרת כמויות אוזון.

הפריחה של טיפולים באוזון החלה למעשה לקראת סוף שנות ה-60 ותחילת ה-70 של המאה ה-20. מאז ועד היום, גדל מאוד מספר המטפלים באוזון בעיקר בגרמניה ובשאר מדינות אירופה המערבית, ביבשת אמריקה ובמיוחד במקסיקו ובשנים האחרונות גם בישראל.

דרכי הטיפול

הטיפול באוזון ניתן במספר דרכים טיפוליות:

אוזון תוך ורידי

שואבים דם מתוך הוריד אל תוך בקבוק ואקום המועשר באוזון. הדם בא במגע עם האוזון ותוך שניות הוא מועשר באוזון. את הדם המועשר מחזירים מיד לתוך אותו וריד. הפעולה קצרה, יעילה ועם מינימום כאבים. המגבלה: הטיפול ניתן במרפאה ובפיקוח רפואי, ואפשרי בתנאי שקיימים ורידים מתפקדים.

זריקות תוך שריריות

דרך נוספת למתן אוזון היא בזריקות תוך שריריות. שואבים דם לתוך מזרק ובעזרת מתאם מיוחד מעשירים את הדם באוזון, ומזריקים אותו לתוך השריר. הזרקת של הדם לשריר כואבת, אך במידה נסבלת.

החדרת גז לתוך מיכל

במקרים של פצעים גלויים בגפיים, מניחים את הרגל או היד הפצועה בתוך מיכל פלסטיק אטום ומזרימים לתוכו גז אוזון, תוך שמירה שלא תהיה דליפת גז. הגז הבא במגע עם הפצעים מאיץ את החלמתם ובמקביל מטפל גם במזהמים חיצוניים שונים.

מי אוזון

דרך נוספת לטיפול היא באמצעות מי אוזון. מעשירים מים מזוקקים באוזון, ואיתם מחטאים אזורים מזוהמים, פגועים ואף כיבים.

משחת אוזון

דרך נוספת לטיפול באוזון היא באמצעות משחה מועשרת בגז אוזון, אותה מורחים על פני שטחי עור פגועים. דרך זו לא שכיחה ומעט יקרה ובמיוחד כשמדובר בפני שטח רחבים. יעילות השיטה בהחלט הוכחה.

חוקן אוזון

טיפול פנימי באמצעות חוקני אוזון נעשה על ידי החדרת חוקן דרך פי הטבעת, ואצל נשים גם אל הנרתיק. הריריות באזורים אלו אינן ניזוקות מן האוזון, נהפוך הוא, ההשפעה מהירה ומאד יעילה, וכמעט חופפת לטיפול תוך ורידי.

אמבטיות אוזון

הדרך הטיפולית האחרונה היא חדשה יחסית ועדיין אין בה די ניסיון. מעשירים מי בריכות באוזון בו מטבילים את כל הגוף תוך הגנה על דרכי הנשימה. טיפול זה מיטיב באופן כללי ואינו מיועד לבעיה ספציפית.

מידע זה מוגש כחומר למחשבה ובשום אופן אינו מהווה התוויה רפואית או טיפולית כלשהי.
במקרה של בעיה רפואית יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather