התרופה השכיחה ביותר שנשים הרות נוטלות, מזיקה לתינוקות שלהן

מאת : פרופסור משה עירון

התרופה השכיחה ביותר שנשים הרות
נוטלות, מזיקה לתינוקות שלהן

נמצא כי התרופה הכי שכיחה בה משתמשות נשים הרות, מזיקה לעוברים/תינוקות. התרופה היא – פאראצטאמול = אקמול. חוקרים מהמכללה לבריאות הציבור בנורבגיה מצאו עדויות לכך שהתרופה הזו, מגדילה את הסיכון לבעיות התנהגותיות ותנועתיות.

העבודה הדגימה ש:
תינוקות שנחשפו ליותר מ-28 ימים של אקמול במהלך ההריון , יש להם ירידה במיומנות התנועה, ירידה בתקשורת ויותר בעיות התנהגותיות, וזאת בהשוואה לילדים שלא נחשפו לתרופה זו במהלך ההריון.

גם לאמהות אשר השתמשו באקמול פחות מ-28 ימים במהלך ההריון, היו בעיות אך פחות חמורות.

לאמהות אשר השתמשו באיבופרופן במהלך ההריון, התינוקות שלהן לא סבלו מבעיות כלשהן.

תוצאות העבודה מחזקות את הדיעה, ששימוש ממושך באקמול במהלך ההריון, גורם לתופעות לוואי בילודים ובמהלך הגדילה שלהם. שימוש קצר באקמול לא גורם לבעיות מיוחדות.

זוהי למעשה העבודה האפידמיולוגית הראשונה הקושרת בין נזקי אקמול בלקיחה ממושכת יחסית במהלך ההריון. נחוצות כמובן עוד עבודות אפידמיולוגיות אשר יתמכו גם הן בתוצאות האלה.

כרופא רגיל ורופא ברפואה הסינית, קשה לי לקבל את הצורך בתרופות בכלל ובמיוחד במהלך ההריון. מובן שאנו "מרעילים" את הילדים וזוהי ההוכחה לכך. אני כמובן ממליץ על דרכים אחרות ברפואה הסינית למשל, כפתרון לטיפול בכאבים, עבודה זו פותחת לנו צוהר אל מה ועד כמה אנו יכולים להזיק לצאצאינו ולכאורה על ידי שימוש בתרופה בנלית כדי להפיג כאבים.

פרופ' משה עירון
רופא פנימי ורופא ברפואה הסינית

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather