השמנת ילדים

מאת : פרופסור משה עירון

בקלות רבה אני יכול להיזכר בימי כילד שמנמן שהיווה מוקד ללעג ולקלס מצד חברת הילדים. הייתי שמנמן מכיוון שגדלתי בתקופת הצנע בה פרטי מזון בריא היו קשים להשגה ורובם כלל לא היו בארץ. הלחם היווה את רכיב המזון העיקרי בביתנו לאורך שנים. אמנם אכלתי גם מרק ולעיתים נדירות ביותר גם רגל עוף, וזה כבר היה מאכל תאווה וחלום שהתגשם. אז מה הפלא? אכלתי כל הזמן לחם לבן, ובמקרה הטוב עם מרגרינה. כיום אני מודע לכך שתזונת הילדות שלי עלולה לגרום למחלות כרוניות.

מה קורה כיום?

למרות שכיום קיים מבחר עשיר של מזונות בריאים, רוב הציבור עדיין אוכל בעיקר לחם לבן, הרבה פסטה לבנה, עוגות ועוגיות מקמח לבן, הרבה מאפים עם מרגרינה וסוכרים לבנים מזיקים. הגוף האנושי בנוי כך שהוא זקוק למעט קמח והקמח חייב להיות דל גלוטן מכיוון שגופנו אינו יודע להתמודד עם כמות גדולה של גלוטן שהוא חלבון זר ומזיק.

ילדים ובני הנוער

ילדים וצעירים בארץ ובעולם המערבי בכלל, אוכלים מזון משמין ובעקבות אורח חייהם הסובב סביב הטלוויזיה, המחשב והסעות לכל מקום, פעילותם הגופנית דלה ביותר, כך קורה שהם מתחילים להעלות במשקל. בה בעת, מתחילות בעיות רפואיות כלליות כמו נטייה לסוכרת, נטייה לעליה בערכי לחץ-דם, ירידה ברמתה של מערכת החיסון וחשיפה למחלות, ניוון מתגבר של שרירי השלד שמוביל גם הוא למחלות כמו סוכרת התלויה באינסולין. בגלל הצורך לגיוון אנו אוכלים מזונות מטוגנים בשמן עמוק, בצקים עם מרכיבי שומן טרנס (מרגרינה) שהגוף אינו יודע כיצד להתמודד איתו. העוגות והעוגיות כוללות כמויות מוגזמות של סוכר, השתייה ממותקת בסוכר לבן ו/או בממתיקים מלאכותיים המגרים את המעיים ויוצרים כמיהה מתמדת לסוכר. לאורך זמן כל אלה מובילים להתפתחות סרטן המעי-הגס.

ריבוי צבעי-מאכל, חומרי שימור וחומרי טעם רעילים במזון, יוצרים עומס על הכבד עד אשר גם הוא מתעייף ומתחילות בו בעיות. בהיעדר תנועתיות ותזונה תומכת, דרכי-הנשימה והלב לא מצליחים להתפתח כראוי אצל ילדים ובני נוער, לאורך זמן זה מוביל להצטברות גדלה והולכת של חומרים המזיקים לגוף. לא פלא שגם השומנים בגוף לא מאוזנים.

כיום ידוע כי מה שגורם לנזקים בכלי הדם הן הדלקות שמסתיימות בהסתיידות עורקים ועל הדלקת מתיישבים השומנים. אכילת מזונות המזיקים לגוף מעלה את רמת הדלקת ומכאן גדלה הסכנה ליצירתה של שכבת "פלאק" בכלי הדם אשר לכאורה מהווה את גורם הסתימה. אך מעשית לא כך הדבר, הדלקת היא הגורם וכל היתר משני.

על מנת למזער את רמת הדלקת ונזקיה ולהפחית את היווצרות הסתימות בכלי-הדם, חשוב להקפיד על פעילות גופנית נכונה. ניתן להאריך עוד ועוד על נושא כאוב זה, אולם הדרך לצאת מסחרור זה היא בחינוך. עלינו לחנך את הילדים, בני הנוער והצעירים שיהפכו להורים, לשמירה על בריאותם, לתזונה נכונה ולפעילות גופנית. אין להסכים להכנסת מכונות עם משקאות קלים וממותקים לבתי-הספר, למכונות מזון או לקיוסקים הנספחים לבתי הספר. לא כל הילדים מספיק חזקים כדי לעמוד בפיתוי או בלחץ החברתי ולהימנע מרכישת מזון ושתייה מזיקים. רבים מהילדים השמנים יהפכו למבוגרים שמנים עם סיכוי גבוה למחלות כרוניות ולנזקים גופניים ונפשיים קשים.

סטטינים מגיל 8

באחרונה התפרסם מאמר על בדיקות כולסטרול לילדים מגיל שנתיים, ועל הכוונה לתת לילדים תרופות להורדת כולסטרול כבר מגיל 8 (!) אלה חדשות מזעזעות בעיני. תרופות לא יפתרו את הבעיה אלא רק יעניקו שקט מדומה של הורדת כולסטרול מלאכותית על ידי התרופות.

שומנים הם רכיבי מזון חיוניים למוח בתנאי שהם שומנים בריאים כמו אומגה 3. תרופות להורדת כולסטרול יסבו נזק לאברים שונים וגם למוחם של הילדים. נתחיל לראות ילדים צעירים עם פגיעה מתגברת בזיכרון ובאיברים חיוניים כמו הלב, הריאות, הכבד והכליות. ערפל כבד יאפוף מוחם. כאשר מתחילים לקחת תרופות בגיל מוקדם, גם תופעות הלוואי יחלו מוקדם והנזקים יהיו גדולים מהרגיל. לעניות דעתי זהו מעשה לא אחראי לתת לילדים תרופות סטטינים להורדת רמת השומנים בדם. זה נכון גם לגבי מבוגרים, אך זה נושא למאמר אחר. הסטטינים גורמים להיווצרות סוכרת לא נשלטת, להתפתחות הרבה מחלות ממאירות, לפגיעה בכליות, בכבד, בשרירים וגם במערכת העצבים.

אני קורא לכם ההורים לשקול היטב את צעדיכם והחלטותיכם. מאוחר יותר לא נוכל לתקן את המצב. מוטב למנוע אותו מאשר לחוות אותו. זכרו כי ניתן לפתור הכל בעזרת חינוך נכון ותזונה הולמת. הלוואי שלא נגיע למחוזות אשר חברות התרופות מנסות להוביל אותנו אליהם. מי ייתן והממסד הרפואי יתעורר ויעצור את הלחץ של חברות התרופות. שמרו על בריאות ילדיכם בדרך הנכונה.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather