הסוד היפני לתפקוד גם בגיל הזקנה

מאת : פרופסור משה עירון

התלונות השכיחות ביותר בקרב קשישים בגילאים 90-80 ומעלה, כוללות כאבים וחוסר תנועתיות, והפרעות זיכרון. הם שונאים את המצב בו אינם מתפקדים באופן עצמאי כפי שעשו בעבר. למי שרוצה ליהנות מתפקוד גבוה גם בגיל 80, 90 ויותר, כדאי ללמוד משהו מהמחקר הבא:

חוקרים יפניים עקבו אחרי 14,000 גברים ונשים בני 65 ומעלה במשך חמש שנים. כל משתתף ענה על שאלון שכלל מידע על הרגלי תזונה, צריכת תה ירוק ואורח חיים. בתום תקופת המחקר נתחו החוקרים את תשובות הנשאלים ומצאו קשר הדוק ביותר בין רמת התפקוד, לבין מספר כוסות תה ירוק אשר נוהג כל משתתף לשתות מידי יום. במילים אחרות, משתתפים אשר שתו יותר תה ירוק, הורידו את הסיכון להפרעה תפקודית והתוצאות היו דרמטיות.

החוקרים מצאו כי אנשים אשר שתו רק כוס אחת של תה ירוק ביום, או פחות, היו בעלי סיכון גבוה לפתח הפרעה תפקודית בינונית עד קשה. אצל משתתפים ששתו חמש כוסות תה ירוק ביום, קטן בחצי הסיכון להפרעות תפקודיות והכרתיות.

הבעיה בעבודת מחקר שכזו, שהיא מבוססת על שאלון. אולם התוצאות כה דרמטיות שאי אפשר להתעלם מהן. מעבר לכך, אותם אנשים אשר שתו חמש כוסות תה ירוק ביום, היו גם בעלי מודעות גבוהה יותר לתזונה ולבריאות בכלל, ולכך גם לא עישנו. על כן התוצאות לא כל כך מוחלטות לגבי התה הירוק עצמו. אך בהתבסס על עבודות מחקר אחרות המתארות את יתרונות התה הירוק, אפשר לקבל את ההנחה כי לתה הירוק השפעה ישירה על מידת התפקוד הגופני וההכרתי של האוכלוסייה הקשישה.

אם רוצים למנוע הפרעות תפקודיות ושכליות בגיל המבוגר, שזה המצב המתסכל בהזדקנות, רצוי להרבות בשתיית תה ירוק. מהמחקר היפני ניתן ללמוד שאנשים מבוגרים גם בגיל 90 ויותר יכולים להישאר עצמאיים וברמת תפקוד גבוהה.

למי שלא אוהב תה ירוק כדאי לדעת שניתן ליטול כמוסות תוסף עם החומר הפעיל שבתה הירוק.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather

תגובות

  1. Bankovnictví הגיב:

    איני שותה קפה מזה 35 שנה. האם התיאין שבתה הירוק אינו כמו הקפאין שבקפה? תה לואיזה עם תה ירוק, נחשב? כארש כתוב על הקופסה שאינו מכיל קפאין.