האם הסבונים מגדילים את הסיכון למחלות ולזיהומים?

מאת : פרופסור משה עירון

האם הסבונים מגדילים את הסיכוי למחלות ולזיהומים?

מאז ימי הרפואה המתקדמת נמצא כי שטיפת ידיים מונעת מחלות וזיהומים. כיום, מדענים שואלים את עצמם: האם יתכן שחיידקים טובים לנו? המחקרים שלהם על עכברים מצביעים על כך שהתשובה היא חיובית.

החוקרים יצרו שתי קבוצות של עכברים. בקבוצה הראשונה לא היו חיידקים על העור. לקבוצה השניה איפשרו את הפלורה הנורמלית של חיידקים על העור ואז הם זיהמו את שתי הקבוצות עם טפילים של "לישמניה". העכברים שהיו ללא חיידקים על העור, לא יכלו להגיב חיסונית נגד הטפילים.

כעת לקחו המדענים את אחד מחיידקי העור השכיחים, Staph eqididimis. הם הוסיפו את החיידקים הללו לעכברים שהיו ללא חיידקים על העור. באופן מפתיע מערכת החיסון של אותם עכברים הפכה להרבה יותר פעילה כנגד הטפילים.

דיווח זה מוסר לנו בעצם שהחיידקים שעל העור, כמו חיידקי המעיים הטובים, מאד חיוניים בהבשלת מערכת החיסון שלנו. ג'סטין זוננברג, פרופ' חבר למיקרוביולוגיה ואימונולוגיה באוניברסיטת סטאנפורד אומר: אנחנו עדים לכך שאנחנו כיצור חי לא רק תאים אנושיים, אנחנו בעצם שעטנז של תאים אנושיים וחיידקים. תאי החיידקים בעצם חשובים ביותר לתגובה החיסונית העצמית, לתגובת הזיהום, חילוף החומרים ואף היבטים פוטנציאליים של התנהגות. הרשימה הולכת ומתארכת להרבה מאד היבטים בביולוגיה שלנו.

עבודה אלגנטית זו אומרת לנו כי החיידקים חיוניים לנו ביותר. בקצרה, יש יותר מפי 10 מספר חיידקים בגוף שלנו האנושי. על כן, כאשר יש הרבה יותר DNA של חיידקים בתוכנו מאשר שלנו עצמנו, יש סימביוזה טבעית.

"השגעון" כנגד החיידקים הביא להפצה של סבונים המכילים חומרים כימיים רעילים, וזה גורם לפינוי הפלורה הטבעית מעל העור.

אנא, אל תתירו לחברות הכימיות הללו להפיץ בקרבכם את הסבונים הכימיים הללו. נשאף להיות נקיים אך ללא חומרים כימיים מלאכותיים שיפנו את אותם החיידקים. האל ברא אותנו עם חיידקים על העור ולא לשוא.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather