פרופסור משה עירון על שיקום חולי לב

דרך חדשה לשיקום חולי לב לאחר נזקים בשריר הלב

מאת : פרופסור משה עירון

נזק בשריר הלב יכול להתרחש על רקע אוטם בשריר הלב, הנובע ממחלה של השריר עצמו, ממחלות שונות כמו: יתר לחץ דם, אי ספיקת כליות, מחלת מסתמי הלב ועוד. רוב חולי הלב נמצאים במעקב ובטיפול קרדיולוגי ומקבלים את הטיפולים הרפואיים הרגילים. בחלק מן המקרים מופנים החולים גם לפעילות פיזית כחלק מתהליך השיקום.

אי ספיקת לב

כאשר מדובר במחלת לב מתקדמת יותר, עם אי ספיקת לב ועד כדי בצקת ריאות, הטיפולים יותר מורכבים, המעקב הרפואי צמוד, מספר הפניות לעזרת בתי החולים רבה יותר עם אשפוזים חוזרים ונשנים וגם התמותה גבוהה יותר ותוחלת חייהם של חולים אלו קצרה בהרבה מהמקובל בפגיעה דומה בשריר הלב ללא אי ספיקת לב.
לצערנו הרב, בדרך הרפואית הרגילה לא ראינו עד כה שיפור מהותי ב-10 השנים האחרונות ויותר. ניתוחי המעקפים והצנתורים, עם וללא החדרת תותבים, מועילים לטווח זמן מסוים, אך למעשה חלק גדול מקבוצת החולים בעלי נזק נרחב יותר בשריר הלב ואי ספיקת לב, לא חוזרים לפעילות נורמאלית בחייהם. ידוע כי אי ספיקת לב היוותה תמיד את המרכיב העיקרי לקיצור תוחלת החיים ולירידה באיכותם החיים בקרב קבוצת חולים אלה.

ירידה באיכות החיים

לא קל לחיות עם תרופות מרחיבות כלי דם, משתנים, חוסמי רצפטורי בטא ועוד. ההשכמות הליליות עם חוסר אויר, הצורך הדחוף של משתנים, החרדה מפני המחנק הנובע מאי ספיקת הלב ועד כדי בצקת הריאות. אי הידיעה מתי יזדקק החולה לפינוי דחוף לבית החולים, החרדה להירדם ולישון ואולי לא להתעורר, ובמשך היום קיימות המגבלות התפקודיות אשר קשה לחיות איתן. חולים באי ספיקת לב חייבים לשנות את אורח חייהם בעקבות המגבלות התפקודיות. מדוע מגבלות אלו הולכות ומתרבות ואף מתרחבות, מדוע לא נוכל לשוב ולחיות את החיים פחות או יותר כמו קודם לכן, הטיפולים היו אמורים לכאורה לשפר את המצב ולעזור לחולה לחזור לחיים נורמאליים, אך לא כך פני הדברים.
באחרונה פותחה דרך טיפול חדשה בה ניסו להשתיל תאי גזע ישירות ללב. פעולת גידול תאי הגזע, בוצעה במעבדה באחת ממדינות המזרח הרחוק. המחיר היה גבוה מאד, והתוצאות, במקרים המוצלחים השיגו הטבה של 20%-30% בתפקוד הלב. בנוסף חלו מגבלות רבות על המצטרפים לקבוצת המטופלים. מאחר ולא התקבלו לטיפול זה חולים עם נזק רחב למדי ובמיוחד כאשר היה מלווה באי ספיקת לב.

דרך טיפול חדשה

איך מתמודדים חולים אלה אשר מספרם הולך וגדל, ורובם עדיין בגיל של עשייה ופעילות? מאחר ואין כיום גוף שיכול ומוכן לחפש דרך לעזור לחולי אי ספיקת לב לשפר את איכות חייהם. לאור זאת בשלה במוחי הידיעה כי הגיע הזמן לעשייה כזו, ואני פותח את מרפאתי לסדרת טיפולים בקבוצת אנשים אלה. זה יחייב אותם להרבה, ובהמשך ארחיב על כך את הדברים. אולם הסיכוי לשוב לפעילות רבה עד כמעט נורמאלית, גבוהה למדי.

אופן הטיפול

א. כל חולה מתקבל לשיחת היכרות ולקיחת ההיסטוריה הרפואית. בשיחה מתבהר המצב הכללי של האדם ומתקבלת החלטה טיפולית. הטיפולים כוללים:
ב. טיפול בביו תהודה בצורה ייחודית הנקראת Point Therapy. זוהי שיטה מאד עוצמתית ושונה מהטיפול הרגיל בביו תהודה.
ג. טיפולים באוזון (O3) תוך ורידי. האוזון מחמצן באופן יעיל ביותר את כל הרקמות, מעלה את ייצור האנטי אוקסידנטים, מספק יותר חומר "דלק" לתא – ATP, והוא גם אנטי דלקתי.
ד. טיפול בלייזר. הלייזר מספק את חלקיק האור פוטון (בדומה לאלקטרונים בחשמל). ידוע כי במצבי מחלה יש מחסור ניכר בפוטונים בגוף. בנוסף, הלייזר גם מגביר את ייצור האנרגיה הפנימית – צ'י, שהיא כה חיונית לגוף וחסרה באותם המצבים.
ה. טיפול בהומאו-טוקסיקולוגיה. זהו טיפול בזריקות הומאופטיות ייחודיות ללב. הזריקות יינתנו בנקודות אקופונקטורה, כך שאנו משיגים הרבה מעבר להשפעת הדיקור או רק הומאופטיה.
ו. דיקור סיני. במקרי הצורך יטופלו החולים בדיקור סיני מסורתי בהתאם למצבם. הדיקור יכול לתמוך בכל חולה ובכל מצב.
ז. צמחי מרפא סיניים. במקרים מסויימים יטופלו החולים גם בצמחים סיניים כתוספת טיפולית התומכת במצבם הרפואי.
ח. טיפולים מתמשכים בתוספי מזון ייחודיים למצבי מחלת לב. מוכרים וידועים מספר תוספים אשר נחוצים מאד באותם מקרים ולאורך זמן.
ט. טיפולים תומכים נפשית. אנו מכירים בצורך ובחיוניות של טיפול נפשי ייחודי תומך. אנו נמצאים בקשרים מקצועיים עם גורמים מתחומי הרפואה המשלימה, אשר יכולים ואף תומכים בשיקום חולים שכאלה.
י. תוכנית עתידית. מתוכננת תוכנית לפעילות גופנית ייחודית אשר תומכת בבניית שריר הלב ושיפור התפקוד הפונקציונאלי. הרעיון הוא להעמיד אדם מקצועי אשר ינחה את הפעילות דלעיל.

למי מיועדים טיפולים אלו?

הטיפולים מיועדים במיוחד לחולים עם פגיעה ניכרת יחסית, בינונית עד קשה, עם וללא אי ספיקת לב. זה כולל גם חולים עם קרדיומיופתיה (מחלת לב ראשונית של שריר הלב).

משך הטיפולים

סדרת הטיפולים האינטנסיבית צפויה להימשך בין מספר חודשים לשנה. לאחר מכן תרד התדירות הטיפולים עד לכדי טיפולי אחזקה, פרט לתוספי מזון אותם יהיה צורך ליטול לאורך כל החיים.

עלות

עלות הטיפולים אינה זולה. צפויים הרבה טיפולים אשר עלותם בנפרד גבוהה ביותר, אך אנו נפעל בדרך חריגה, בה אנשים ירכשו מעין כרטיסיה ובכך יוזל המחיר בצורה משמעותית. יתכן וננסה לרכוש דרכנו את תוספי המזון, ובכך נוזיל את המחיר ונמנע מהמטופלים את הצורך להתרוצץ ולחפש אחריהם.

מעקב

מעקב יתקיים במרפאה, הרופא יתעדכן בכל ביקור, על התהליך בו מתקדמים הטיפולים. מעבר לכך, החולים ימשיכו במעקב הקרדיולוגי הרגיל שלהם ויעבירו את המידע לרופא במקום.

לסיכום

אנחנו מתכוונים להקים קבוצת טיפול ייחודית לשיקום חולי לב שמטרתה השבת איכות החיים שלהם לקדמותה.
אני מקווה כי מערכות הבריאות השונות יכירו בהוצאות הכספיות של החולים וישיבו להם חלק מהוצאותיהן בגין טיפולים אלו. ההפחתה בכמות האשפוזים והטיפולים המורכבים כתוצאה מטיפול זה, תהווה פיצוי הולם למערכת הבריאות.

פריצת הדרך הייחודית שלנו היא, מתן טיפולים לאנשים אשר לכאורה לא ניתן להשיבם למעגל החיים הקודם שלהם. להוכיח להם, לממסד ולסביבה, שהם ראויים לכך. ניתן לחיות חיים יצרניים כמקודם ולהפסיק להיות תלוי בבתי החולים ובתרופות שרובן ככולן בעלות תופעות לוואי מרובות. אנו שונים מכל מרפאה אחרת בכך שאנו מציעים את כל מגוון הטיפולים. ברצוננו למנוע מצבים בהם יזדקק החולה להשתלת לב וימתין במתח ובלחץ לפעולה קשה שכזו ולאורח חיים מאד קשה לאחריו.

תגובות ושאלות אפשר לשלוח באמצעות טופס צור קשר מצד שמאל

מידע זה מוגש כחומר למחשבה ובשום אופן אינו מהווה התוויה רפואית או טיפולית כלשהי.
במקרה של בעיה רפואית יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather

תגובות

  1. Bankovnictví הגיב:

    שלום משה, האם הוקמה בסופו של דבר קבוצה כזו?