דיקור סיני

דיקור סיני – היסטוריה

מאת : פרופסור משה עירון

בתחילת דרכה של הרפואה הסינית, לפני כ-5,000 שנה, התקופה הייתה תקופת האבן, על כן, המחטים בהן טופלו האנשים נוצרו מאבן קשה, חדה וארוכה שאינה נוטה להתפורר או להישבר בקלות. מובן שמחטי האבן היו עבות ללא הכר מהמחטים הקיימות כיום. מן הסתם, פעולת הדיקור הכאיבה למטופלים לא מעט אך, הסיני הממוצע יודע ל"בלוע" את הכאב ולהמשיך הלאה.

במוזיאונים לרפואה הסינית, ניתן לראות מחטים מאוחרות יותר שנוצרו מעצמות דגים. גם בתהליך זה בחירת העצמות לא הייתה פשוטה. היה צורך לאתר עצמות חזקות אשר יוכלו לחדור את העור ויחד עם זאת לא להתקהות מיד. העצמות היו חייבות להיות מספיק קשיחות בכדי לעמוד בעומס עבודה של דיקורים חוזרים בהרבה אנשים. גם עצמות הדג עבות בהרבה מן המחטים המוכרות לנו כיום. המטופל היה חייב לעמוד בכאב הדקירה וחדירת המחט לעור. יש להניח שהבלאי היה לא קטן ומחטים כאלה נטו להישבר בתדירות גבוהה.

המטופל הסיני רגיל שלא להאשים את המטפל אלא את עצמו על שבחר במטפל בלתי מתאים. כך נמנעו מהמטפלים עימותים עם מטופליהם. מובן שהאשמה לא הייתה של המטפלים אלא של המציאות באותם ימים. העזרה הרפואית אותה העניקו הרופאים זכתה להערכה כה רבה מצד החולים עד כי שום דבר לא עמד בדרכם. ההיסטוריה מוכיחה עד כמה היה זה חיוני להתפתחות הרפואה הסינית. בסין העתיקה לא נערכו עבודות מחקר ולא היה חוק המחייב ניסיונות בבעלי-חיים. כך התקדמה הרפואה הסינית תוך התנסות על בני אדם בלבד, ובזכות זאת הגיעה להישגים ונפוצה בקרב אוכלוסיות רחבות.

עם המצאת המתכת בעולם, החלו גם הרופאים הסינים לטפל במחטי מתכת. המחטים הראשונות היו עשויות מנחושת. המחטים עצמן היו בעובי של מסמר עבה ביותר. אך היה בכך הישג כי התאפשר לטפל במחט עמידה עם יכולת חדירה רבה יותר ואורך חיים ארוך בהרבה מזה של אבנים ועצמות דגים.

מחטי זהב וכסף

כאשר התגלו הזהב והכסף, למדו הרופאים הסינים את תכונותיהן של שתי מתכות אלה. הזהב נמצא יעיל ביותר לטוניפיקציה – לשפעול ולחיזוק, בעוד שמחטי הכסף נמצאו יעילות במיוחד לסדציה – הרגעה. ואכן, הסינים טיפלו במחטים הללו בנקודות הדיקור אותן היה צריך לחזק או להרגיע לפי שעות הפעילות שלהן. התוצאות היו מדהימות אך היתה מגבלה לשעות טיפול שונות לאורך היממה שהיו בלתי נוחות – לפעמים באמצע הלילה.

עם ההתפתחות הטכנולוגית הפכו מחטי הדיקור הסיניות לדקות יותר ויותר והייצור עבר למתכות נפוצות יותר. החיסרון היה בכך שהטיפולים היו כוללניים ולא מותאמים לשעות היממה כפי שהיה עם מחטי הזהב והכסף. הטיפולים נערכו בשעות היום בהתאם לנוחיותם של המטפל והמטופל.

יתרון הטיפול בדיקור סיני

הטיפול באמצעות מחטי הדיקור הסיני מפעילות בגוף מערכות רבות. ראשית אנו גורמים לפצע זעיר המפעיל את מנגנון ההחלמה בגוף. בנוסף אנו בוחרים נקודות דיקור קריטיות אשר גורמות לגוף להפריש חומרי החלמה, מעוררות את מערכת החיסון של הגוף, מפעילות את מערכת ההורמונים, את השינויים החשמליים של הגוף ועוד.

באמצעות דיקור סיני ניתן לטפל בכאבים, דלקות, מחלות פנימיות, ועד גידולים, תעוקת חזה והפרעות קצב של הלב, כל זאת מבחוץ, מבלי להיכנס לתוך הגוף. למעשה ברפואה הסינית אין כמעט שום מגבלה לטפל בכל מגוון המחלות עם השפעה טיפולית מצוינת. כל זה החל לפני כחמשת אלפים שנים ואני מאמין שהדיקור הסיני ישרוד עוד אלפי שנים.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather