דום נשימה בשינה והשפעותיו

מאת : פרופסור משה עירון

דום נשימה בשינה היא תופעה נפוצה למדי, המתבטאת בהפסקות נשימה קצרות במהלך השינה. שכיחות התופעה גבוהה יותר בקרב מעשנים ואצל אנשים שמנים. דום נשימה בשינה גורר אחריו תופעות ובעיות בריאות שהולכות ומחמירות ולא תמיד מגלים את הגורם להן. בעקבות דום נשימה בשינה אנחנו נוטים להתעורר יותר עייפים, לא מרוכזים, עצבניים והיכולת הקוגניטיבית נפגעת. הסובלים מכך לרוב אינם יודעים לשייך את הסימנים לדום הנשימה בשינה.

הפרעות בקצב הלב

אצל רבים מהסובלים מדום נשימה בשינה, קיימות גם הפרעות קצב של הלב. הסיבה לכך היא בתופעת ההיפוקסמיה- ירידה בחמצון תאי הגוף. מערכת ההולכה של הלב סובלת מהירידה בחמצון ולכן יתכנו הפרעות קצב של הלב לעתים עד כדי סכנת חיים. קיים חשד כי חלק ממקרי המוות נובעת בעצם מהפרעת קצב הלב. ירידה בחמצון התאים מלווה אצל רבים בכאבי ראש עזים ובלתי מוסברים. אנשים אלו נוטים לקבל תרופות נגד כאבי ראש, אשר מטבען מלוות בתופעות לוואי.

חוסר ריכוז ולחץ דם

חוסר הריכוז גם הוא בעיה שכיחה אצל הסובלים מדום נשימה בשינה, המפריעה לאנשים בתפקוד עד כי אנשים מאבדים מקום עבודה בגלל חוסר יכולת לעמוד בדרישות. אצל רבים גורמת התופעה לעליה בערכי לחץ-הדם מסיבות בלתי ברורות. שלא לדבר על הסיכון בנטילת תרופות ללחץ הדם שגם להן סיכונים לא מעטים. גם כאן הגורם הבסיסי הוא ההיפוקסמיה. הירידה בכושר החמצון בתאים, גורמת לעתים לתופעות של אירוע-מוחי חולף ואו קבוע, על רקע חמצון לקוי, יחד עם עליה בערכי לחץ-דם ומתחים עזים הנובעים מכך.

כאבים בבטן העליונה ובגב

יש אנשים הסובלים מכאבים ברום הבטן, בגב העליון ובמקומות נוספים בגוף. כל הסימנים הללו נועדו לאותת לנו כי הגוף במצוקה ודורש את שיפור החמצון. כמו כן אין להתעלם מבעיות בינאישיות לא מעטות, הנובעות מנחירה והפרעה מתמשכת לשנתם של בן/בת הזוג.

זכור לי היטב המקרה הראשון שלי בטיפול בדום נשימה בשינה. הגיע אלי למרפאה בחור צעיר כבן 25, נהג משאית. האיש התלונן כי בעקבות התהפכות עם רכבו הופיעו אצלו אזורי כאב שאינם מגיבים למשככי כאבים. היה זה לפני כשלושים שנה ויותר, כאשר המודעות לדום נשימה בשינה היה בחיתוליו.

מההיסטוריה הרפואית של הבחור למדתי שהוא נרדם שוב ושוב על ההגה, והסיבה לכך היא דום נשימה בשינה. בעקבות הטיפול, הבחור החלים לגמרי. מאז ועד היום טיפלתי בהרבה מאד מקרים שכאלה עם הצלחה רבה ובעקבות הטיפול חזרו גם החיים הזוגיים למסלולם הטבעי.

היו בטיפולי אנשים שסבלו מבעיה של הפרעת קצב של הלב, כמו איש היי-טק צעיר, אשר סבל מעליה בלחץ הדם, מחוסר ריכוז וקשיים בתפקוד היומי עד כי חשש שמא יפוטר מהעבודה. בכולם הגורם לכל התופעות היה דום נשימה בשינה. בבדיקות חוזרות של מעבדת שינה לאחר הטיפול, נצפתה הטבה משמעותית ואחוזי החלמה גבוהים ביותר.

במה כרוך הטיפול?

ראשית חייבים לבצע שינוי תזונתי. המזון שאנו מכניסים לגוף משפיע על מצבנו הבריאותי הרבה מעבר למה שאנו משערים. בהמשך אנו מטפלים בדיקור סיני פעם עד פעמיים בשבוע. בנוסף אנו מציידים את המטופל בטיפות אף ייחודיות לתופעה.

כעבור טיפולים אחדים מתחילים להרגיש בשינוי הנמשך לאורך כל זמן הטיפול. בתום סדרת הטיפולים אנו ממליצים על טיפול תחזוקה מידי פעם, לשימור ההצלחה.

מאחר ואני שוחר חיים טבעיים ככל האפשר, ברור לי שאם הייתי צריך לבחור הייתי בוחר בדרך טיפול טבעית אשר תשפר את איכות חיי, תפחית סיכונים למחלות ובעיות בריאות קשות ללא סיכונים ותופעות לוואי של תרופות. ברור שאם הייתי צריך לבחור בין שינה עם מסיכה במכשיר ה-C-PAP לבין שינה טבעית, הייתי בוחר בשינה טבעית.

שינה בריאה חיונית להתחדשות הגוף, להחלמה, להפחתת רדיקלים חופשיים ולתהליכים רבים אחרים. בראייה הסינית הריאות ודרכי הנשימה אחראיות גם על המערכת החיסון. כאשר אנו ישנים טוב, גם מערכת החיסון מתפקדת טוב יותר.

מאחל לכולם בריאות ואיכות חיים.

מאמר נוסף על דום נשימה בשינה

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather