גז אוזון כטיפול בסגירת קרע בקרום התוף וכטיפול בדלקת מוגלתית באוזן- תיאור מקרה

מאת : פרופסור משה עירון

אישה בת 84 שנים עם היסטוריה של דלקות מוגלתיות חוזרות באוזן התיכונה ובגין כך קרע גדול בקרום התוף. מדי כחודשיים התלקחות דלקתית מלוה בכאבים עזים באוזן עם הפרשה מוגלתית. טיפולים חוזרים באנטיביוטיקה לא הביאו למזור המצופה על כן הוצע לאישה לעבור ניתוח סגירת קרום התוף. בשלב זה הגיעה האישה אלי לטיפול.

טיפול הבחירה שלי היה גז אוזון המוזרם ישירות אל תוך האוזן. הסיבה לבחירה זו נבעה מהצורך להביא למזור בשילוב של קרע בקרום התוף והשגת סגירתו וטיפול בתהליך זיהומי פעיל. בעברה טופלה האישה בלייזר ובדיקור בגין אותה הבעיה אך התופעה חזרה ונשנתה. כאמור, גם טיפולים בקורסים חוזרים ומרובים של אנטיביוטיקה וטיפול אוזניים לא הביאו לשינוי.

כבר לאחר הטיפול הראשון בהזרמת גז אוזון נצפתה הטבה בכאבים ובכמות ההפרשה המוגלתית מן האוזן. המשכנו בטיפול זה בין פעם לפעמיים בשבוע וכעבור 1 חודש, בבדיקה של רופא אא"ג, נאמר לאישה כי לפחות 60% מהיקף הקרע, התאחה. תוך עוד כ- 2-3 שבועות נוספים, הגיעה האישה לכדי סגירת 80% משטח הקרע. בשל כך, עם סתימת החור בקרום התוף כמעט לגמרי והפסקת התהליך הזיהומי לגמרי, הופסק הטיפול. במעקב של מעל שנה לא נצפתה שום בעיה באוזן.

האוזון פעל כנגד המזהמים הואיל והחיידקים, הנגיפים והפטריות אינם יכולים לחיות בסביבה של חמצון יעיל. על כן הזיהום עבר תוך כדי הטיפול בהזרמת גז האוזון. ההחלמה המקומית הושגה משתי סיבות עיקריות. א. הזיהום הפעיל עם דלקת וריבוי הפרשת רדיקלים חופשיים אשר נוצרים מעצם התהליך הדלקתי, החלימה בשל הזרמת האוזון לאוזן. ב. התאים המחומצנים היטב תפקדו ביתר יעילות כולל תאי הגזע. תאי גזע כידוע הם בעלי יכולת שיקום וריפוי מלא של מצבים בהם איבר נפגע וניזוק. מכאן שההצלחה שבהחלמה נבעה מיכולתם של תאי הגזע לתפקד כיאות.

המקרה מתאר איך בדרך פשוטה, ללא מעורבות כירורגית או פעולה פולשנית אחרת, רק בעזרת הזלפת גז אוזון אל תוך האוזן, השגנו החלמה מזיהום וסגירת קרום תוף קרוע. התוצאה מלמדת אותנו שאין מגבלות גיל לטיפולים שכאלה והתוצאות של טיפול באוזון כמעט תמיד מפתיעים לטובה.

 

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather