ביספינול A ובעיות פריון

מאת פרופסור משה עירון

ביספינול A (המוגדר בשם BPA) הוא חומר שמקורו בתעשיית הנפט, אשר נמצא ברוב האריזות וכלי האחסון שעשויים מפלסטיק. באחרונה אני קורא יותר ויותר מאמרים מדעיים בנושא זה. הצרה היא שהשימוש בפלסטיק כה נוח עד שאנו מעדיפים להעלים עין מהבעיה ולהמשיך להשתמש בו. כאשר אישה מתקשה להרות, מוטב לה להתבונן בסל הקניות שלה לפני הפניה לבירורים ולטיפולים רפואיים. המזון אשר נעטף בשקיות פלסטיק, כלי אחסון ובקבוקי המים והמשקאות הקלים אותם אנו שותים, הם החשודים העיקריים כגורמים להפרעות פריון.

חוקרים טוענים כי החומר הכימי ביספנול A מתמוסס ועובר מהאריזות אל מוצרי מזון רבים הנמכרים בעטיפות ובמיכלי פלסטיק. חומר זה אחראי לירידה בספירת הזרע ובאיכות הזרע בגברים. החומר נמצא חשוד גם כמסרטן, משפיע לרעה על מחלות לב, גורם לשיבוש הורמונאלי וחשוד כגורם למומים מולדים שונים.

בעבודת מחקר שנעשתה בארה"ב בקרב 514 גברים לאורך חמש שנים. נמצא כי אצל גברים בעלי רמת BPA גבוהה בשתן, היה סיכון של פי 4-2 למיעוט תאי זרע ולאיכות זרע ירודה ביותר.

החומר BPA מהווה הפרעה גסה עבור המערכת ההורמונאלית בגוף האדם. הגוף מגיב אל החומר כאילו הוא אסטרוגן ולדעת החוקרים השפעה אסטרוגנית זו מתבטאת בהשפעה שלילית על מערכת הרבייה של גברים ונשים כאחד.

מדוע ממשיכים להשתמש בביספינול A באריזות מזון?

שאלה מצויינת. קנדה הגדירה את ה-BPA כחומר רעיל. באחרונה הורה משרד הבריאות לבתי החולים בארץ להפסיק להשתמש בבקבוקים המכילים את הכימיקל ביספינול A להאכלת תינוקות מאושפזים ויילודים, זאת בשל "עיקרון הזהירות המונעת ולא בשל הוכחות מדעיות חדשות", כך לדברי משרד הבריאות. לגבי כלל הציבור, טרם התקבלה ההחלטה לאיסור השימוש בכלי ביספינול A. רשות התרופות והמזון האמריקאית FDA, גם היא טרם קיבלה החלטה לגבי הסיכונים שבביספינול A.

עד שתתקבל החלטה בנושא מומלץ להשתמש בכלי אחסון שעשויים מזכוכית או מחומר אחר שאיננו רעיל. אם אתם מכירים זוג המתקשה להיכנס להריון, זכרו לומר להם כי החומר הנ"ל עלול להיות הגורם לבעיה. הדרך הטיפולית הטובה ביותר היא במניעה.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather