טיפול באוזון – מתי ?

מאת : פרופסור משה עירון

באיזה מקרים חשוב לקבל טיפולי אוזון

אירוע מוחי

טיפול באוזון תוך ורידי במהלך 48 השעות הראשונות לאחר אירוע מוחי, יכול למנוע נזקים בלתי הפיכים מאחר והבצקת במוח נספגת. ואכן, בגרמניה מקובל שאמבולנס המוביל חולים לאחר אירוע מוחי, עוצר ליד הקליניקה לטיפול באוזון, ורק לאחר עירוי האוזון מעבירים את החולה לאשפוז בבית החולים לצורך השגחה וטיפול במידת הצורך. טיפולים אלו מנעו סיבוכים כה רבים עד כי היתרונות של פעולה זו עולים על כל המשוער.

מחלת כלי דם פריפרית

טיפול מוצלח נוסף הינו טיפול בחולים עם מחלת כלי דם פריפרית. הטיפול יעיל ביותר הן מבחינת הסבל של הצליעה לסירוגין, וכן בהיבט של שיפור כושר ההליכה. גם זיהומים שונים מחלימים לעומת המצב הקודם, בו לא היתה שום החלמה. לא ברור אם קיימת השפעה על החסימה עצמה.

רגל סוכרתית

היבט נוסף לטיפול באוזון הוא טיפול ברגל סוכרתית. שכיחות הסוכרת עם סיבוכי זיהומים ברגלים נמצאת בעליה. הסיבה לפגיעה החיסונית היא ירידה ביכולת כדוריות הדם הלבנות להלחם בזיהומים ובגופים זרים. חולים רבים מסתבכים עם נמק ומגיעים למצב של צורך בקטיעת גפיים. יעילותו של הטיפול באוזון במצבים אלו, עולה על הטיפול בחמצן ובתא לחץ מאחר ויכולת חדירת האוזון לרקמות גבוהה יחסית ליכולת חדירת החמצן, כולל זה הניתן בתא לחץ, ולכן השפעתו של הטיפול באוזון ניכרת יותר. באמצעות טיפול באוזון ניתן למנוע הרבה כריתות רגליים בחולי סוכרת.

מחלות ממאירות

הטיפול באוזון משפעל את מערכת החיסון, משפר את כושר ההתמודדות של חולים אלו. בנוסף על כך גם תופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים פוחתים באופן משמעותי תוך כדי טיפול באוזון. לגבי חולים עם כשל חיסוני נרכש, יש מגבלה של מספר לימפוציטים מינימאלי ועל כן צריך במקרים אלו לנהוג בזהירות רבה.

מלחמה בזיהומים

האוזון הינו חומר חיטוי יעיל ביותר. ניתן להיעזר בו לטיפול בזיהומים חיצוניים ופנימיים בכל דרך טיפולית אשר הוזכרה לעיל. הזיהום יכול להיות גם ויראלי, כמו צהבת, המגיבה היטב לטיפול באוזון, ולא פחות יעיל מטיפול באינטרפרון אך ללא הסיבוכים והסבל של הטיפול הנ"ל. כמו כן יעיל האוזון לטיפול בזיהומים בנרתיק, בעיה נפוצה בקרב נשים, זיהומים במעי הגס, כמו פרוקטיטיס וכדומה.

טיפולי פוריות

תנועתיות תאי הזרע משתפרת עם טיפולי אוזון. האוזון משפעל את השוטונים של תאי הזרע בכך שהדבר מגביר את ייצור ה"דלק" של התא, מה שנקרא בשפה מקצועית ATP. וגורם להם לנוע מהר יותר, ובכך להגביר את הסיכוי להריון. לכן לטיפולי האוזון השפעה טובה בטיפולי פריון.

עייפות כרונית

מקרים רבים של תסמונת העייפות הכרונית מגיבים היטב לטיפולים באוזון. ספורטאים רבים פונים לעזרה טיפולית בגלל חולשה על רקע אימון יתר. במקרים של טראומה באיברים שונים, בהם קיימת איסכמיה –הפחתה באספקת החמצן תוך כדי ירידה בזרימת הדם, הנפגעים מחלימים טוב יותר ובמהירות רבה יותר עם הטיפול באוזון, במקביל מושגת ירידה בזיהומים המשניים, הפחתה ברדיקלים החופשיים ועוד.

כוויות

כוויות מגיבות נפלא לטיפולי אוזון בדרכים שונות. ההחלמה בעזרת טיפול האוזון מהירה יותר, עם הרבה פחות זיהומים.

תעוקת חזה ואוטם שריר הלב

אין עדיין מספיק מחקרים של טיפולי אוזון בחולי תעוקת חזה או אוטם בשריר הלב. אולם, הניסיון הרב שהצטבר עד כה בנושא זה, מצביע על אפשרות תגובה מהירה, יעילה ומונעת. אפשר יהיה להשתמש באוזון לטיפול בחולים במסגרת רפואת החירום וביחידות לטיפול נמרץ לבבי וכללי. אולי זה המקום להמליץ על טיפול באוזון בחולים לפני ניתוח מעקפים ומיד לאחריו. אין ספק כי נזקי הרדיקלים החופשיים הנוצרים בגוף לאחר ניתוח המעקפים יפחתו משמעותית. הניתוחים עצמם יהיו מוצלחים יותר ועם הרבה פחות נזקי רדיקלים חופשיים או זיהומים מקומיים בעצם החזה. כמו כן ניתן להמליץ על טיפולי אוזון גם לפני כל ניתוח אחר, בכל שטחי הכירורגיה, הכללית והעדינה. כל שעלינו לעשות הוא לבדוק את עוצמת ההשפעה של האוזון במקרים הללו, לשפר את ידיעתנו ואת האינדיקציות והמגבלות של טיפול זה ולהיעזר בו בשכיחות רבה יותר.

מדוע כדאי לבחור בטיפול באוזון

מזה שנים מוכר לנו הטיפול בתא לחץ. אנו רואים אנשים מוכנסים לתוך התא לצורך טיפול ברגל סוכרתית או בזיהום אחר שלא מחלים. הטיפול בתא לחץ יקר מאד ומלווה בקשיים טכניים רבים, ולכן אינו זמין לרוב החולים הזקוקים לטיפול.
הטיפול בחמצן יעיל אך האפיניות (מונח בכימיה המתאר את מידת החוזק שבה מולקולה אחת קושרת מולקולה אחרת) של החמצן קטנה בעשרות מונים לעומת האוזון. יכולת חדירת החמצן לרקמות הפגועות קטנה יחסית והשפעתה לא תמיד ניכרת. הטיפול באוזון זמין וקל לתפעול לעומת תא לחץ, תוצאות הטיפול ניכרות מהר, ואין כמעט שום מגבלה טיפולית באוזון, בתנאי שמקפידים על כללי הבטיחות.

לסיכום

בהתבסס על הנתונים שהוצגו לעיל: זמינות הטיפול, מחיר הציוד, דרכי הטיפול, הסיכון המינימאלי לתופעות הלוואי, ומגוון הבעיות הרחב בו הוא יכול לטפל בהצלחה רבה – ההמלצה היא להכניס את האוזון למערכת הבריאות ככלי טיפולי נוסף בארסנל הטיפולים המומלצים לחולה באינדיקציות המוזכרות כאן.

תגובות ושאלות אפשר לשלוח באמצעות טופס צור קשר

מידע זה מוגש כחומר למחשבה ובשום אופן אינו מהווה התוויה רפואית או טיפולית כלשהי.
במקרה של בעיה רפואית יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather