אספירין אינו יעיל לטיפול במחלות לב

מאת : פרופסור משה עירון

המאמר תורגם מכתב העת Natural Health News & Community שהופיע בחודש יולי 2011.

אספירין היא אחת התרופות הנמכרות ביותר בכל הזמנים, אשר נועדה מלכתחילה לשיכוך כאבים ולדיכוי דלקות, אך בשנים האחרונות נעשה שימוש באספירין גם כתרופה לדילול דם, לטיפול בבעיות לב שונות ולמחלות נוספות. עכשיו מסתבר שאספירין מהווה בחירה גרועה כאשר מדובר במחלות לב. מאחר ולאספירין תופעות לוואי מסוכנות הרבה מעבר למה שאנשים משערים ובעקבות עבודות מחקר שנערכו באחרונה מסתבר שאספירין כלל איננו יעיל לטיפול במחלות לב.

במחקר שנערך באחרונה נבדקו 3,350 גברים ונשים הנמצאים בסיכון גבוה למחלות לב. המשתתפים נחלקו לשתי קבוצות. חברי הקבוצה הראשונה קיבלו מידי יום כדור אספירין במינון של 100 מ"ג. חברי הקבוצה השנייה קיבלו כדורי פלסבו. המחקר נמשך שמונה שנים במהלכם לא נמצא כל הבדל בשכיחות אוטם שריר הלב (פטלי או שאינו כזה), אירוע מוחי, או בצורך בניתוחי מעקפים, בין משתתפי שתי הקבוצות. כמו כן לא נמצא הבדל בשכיחות תעוקת חזה או כאבים בשריר התאומים ברגליים ובמחלות כלי דם פריפריים.

בסיכום המאמר שהתפרסם בכתב העת הרפואי American Medical Association, נכתב כי לא נמצאה כל יעילות לטיפול באספירין במחלות לב.
מסקנותיו של מאמר זה תואמים עבודות מחקר נוספות אשר פורסמו בשנים האחרונות בהקשר לאספירין. אולם פעמים רבות גם לרופאים קשה לשנות הרגלים.

עבודת מחקר אחרת אשר סקרה ששה מחקרים קודמים מצאה כי יעילות האספירין היתה חסרת משמעות מול הסיכונים שבתופעות הלוואי שלו, כמו כיבים ודימומים פנימיים למיניהם.
למרות השימוש רב השנים באספירין, מסתבר שטרם נבדקו לעומק כל הסיכונים בתרופה זו. רק עכשיו אנחנו מתחילים ללמוד על הפגיעה בשמיעה הנגרמת מהאספירין ומשאר משככי כאבים.

בעבודת מחקר אחרת שהתפרסמה ב-American Journal of Medicine נמצא כי אספירין, איבופרופן ואצטאמינופן, מגבירים את הסיכון לאובדן השמיעה במיוחד באנשים בני 45-50.

במחקר שנערך לפני כשנה נמצא כי אספירין מגדיל את הסיכון לדימומים תוך מוחיים כמעט אצל כל הנוטלים אותו, מרמה של מיקרו דימומים ועד לדימומים גדולים שכדאי למנוע מלכתחילה.

בעבודת מחקר אחרת נמצא כי אחד מכל 15 נוטלי אספירין חווה תופעות לוואי, ואחד מתוך 56 משתמשים ימותו מסיבוכי האספירין.
למרות מסקנות החוקרים, לפי דיווח של ה- Wall Street Journalעלו מכירות האספירין מאז שנת 2005 ב-12 אחוזים, ובשנה האחרונה נמכרו למעלה מ-44 מיליון חפיסות. בארצות הברית לבדה מיוצרת כמות של 90,000 טון אספירין בשנה.

מניסיוני כרופא המטפל מזה עשרות שנים ברפואה פנימית, ברפואה סינית ובשיטות נוספות, אני מכיר את הסיכונים ויכול להעיד שקיימות דרכים אחרות ובטוחות לטיפול במחלות לב ללא תופעות לוואי. באמצעות רפואה סינית ניתן לפתוח סתימות בעורקים, לטפל בהפרעות קצב הלב וכן למנוע היווצרות קרישי דם. רצוי למנוע את המחלה, אך כאשר המחלה כבר פעילה, יש לטפל בה בדרכים שלא יזיקו. הכלל הראשון ברפואה אומר: "Primum Non Nocere" – כלומר: "דבר ראשון לא להזיק". לכן חשוב להכיר גם את הסיכונים.

שימרו על בריאותכם וחייכם, ובחרו את דרך הטיפול הבטוחה עבורכם.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather