האנרגיה של הרפואה הסינית

אנרגיה לפי הרפואה הסינית

מאת : פרופסור משה עירון

כולנו משתמשים במילה "אנרגיה", למרות שרובנו איננו יודעים להגדיר במדויק מה פרוש המונח. אנו מכירים הגדרות מדעיות לסוגי אנרגיה שונים: כמה קלוריות נחוצות לפעולה כזו או אחרת, כמה וואט נחוצים למכשיר חשמלי כזה או אחר, כמה אטמוספרות אנו יכולים לשאת ועוד מידות אנרגיה ידועות. אך מהי אנרגיה אישית של אדם, שנאמר עליו כי הוא טיפוס מלא אנרגיה? כיצד יכול אדם תשוש להתעורר לפתע ולבצע פעולות ולאחר מכן לחזור למצב של תשישות? מהי האנרגיה של האדם וכיצד הוא יכול לנצלה, ומדוע אותה אנרגיה כה חיונית לאדם?

צ'י- אנרגיית החיים

הסינים כינו את האנרגיה הפנימית -צ'י. זוהי אותה אנרגיה אשר נמצאת בכל אחד ואחת מאתנו. לאחד יש יותר אנרגיה ולשני פחות. האנרגיה הזו במהותה ניתנת לגיוס "יש מאיין", כאשר אדם חש כי הוא ריק ומרוקן, הוא יכול לעתים לגייס משאבים חדשים ולבצע את משימתו.

מסלולי אנרגיה

הרפואה הסינית הגדירה 12 מסלולים של זרימת צ'י בגוף האדם הנקראים מרידיאנים. לצ'י תכונות רבות וחשובות. זוהי האנרגיה אשר מניעה את הדם. הסינים מאמינים כי זרימת הדם באיברי הגוף מתקיימת רק בתנאי שקיימת זרימת צ'י. בהיעדר אנרגיה, הדם יאט את זרימתו, עד לכליאתו באיברים השונים וברקמות, תופעה שתגרום למחלות.
הצ'י אחראי גם על רמת החיסון בגוף. אנרגית הצ'י מבטאת כיווני זרימה ותנועת איברים. למשל, כיוון הזרימה של הקיבה הוא כלפי מטה, כאשר יש בעיה פתולוגית, כיוון הזרימה משתנה והוא עולה מעלה ואז האדם יסבול מבחילות והקאות. כיוון הזרימה של הריאות גם הוא כלפי מטה. כאשר קיימת בעיה בזרימת הצ'י, האנרגיה מהריאות אינה יורדת אל הכליות ואז יופיע קוצר נשימה עם או בלי שיעול.

איך שומרים על האנרגיה?

הרפואה הסינית טוענת שעל מנת ליצור את אנרגית הצ'י החשובה לכל תהליכי החיים שלנו, אנו צריכים לחיות על פי כללים מוגדרים:

שינה נכונה

עלינו לעלות על משכבנו בזמן המתאים, לפי עונות השנה. כך למשל, בקיץ אנו יכולים ללכת לישון מאוחר יותר, בערך בשעה 23.00 ולהשכים קום בסביבות השעה 5.00 בבוקר. בחורף לעומת זאת, מוטב ללכת לישון מוקדם, בסביבות 21.30 ולהתעורר בסביבות 7.00-6.30. בסתיו אפשר ללכת לישון מאוחר כמו בקיץ ולהתעורר מאוחר כמו בחורף. באביב לעומת זאת, נלך לישון מוקדם כמו בחורף ונוכל להתעורר מוקדם כמו בקיץ.

תזונה נכונה

לפי הרפואה הסינית ממליצה על תזונה בהתאם לעונות השנה ולטיפוס האדם. בחורף מומלץ לאכול מזונות יותר חמים ומחממים. בקיץ עדיפים מזונות ניטראליים ומקררים.

לבוש מתאים

הלבוש גם הוא חלק אינטגראלי מחיי היומיום. עלינו להתלבש בלבוש חם או קליל, לפי העונות השנה. בכך אנו נמנע איבוד אנרגיה מיותרת.

שמירה על הנפש

רובנו חיים במתח רב ביותר ולא מצליחים לנטרל אותו. אנו משקיעים המון אנרגיה בכדי לשרוד את חיי היומיום במקום להתקדם הרבה מעבר. לרבים מאתנו בעיות רגשיות רבות וארוכות טווח שאיננו פותרים. אנו נוטים לשמור את הבעיות הרגשיות הללו עמוק בתוכנו, דבר הגורם לנו לאבד אנרגיה ומקשה על התפקוד. חשוב לטפל בבעיות הנפשיות שלנו ואז, הבעיות הגופניות ימצאו את פתרונן בקלות רבה.

גוף-נפש

כאשר קיימת בעיה בריאותית בגוף, הרופא הסיני מבין כי צריך להתייחס לא רק לבעיה הפיזית אלא גם למרכיב הנפשי. הטיפול נעשה באמצעות דיקור וצמחי-מרפא. הדיקור נפרש על פני מספר טיפולים כדי שגם אם האדם עצמו אינו מטפל בבעיותיו הנפשיות והרגשיות, התהליך יתחולל בכל זאת בעקבות ההשפעה המצטברת של הדיקור על הגוף ועל הנפש. הטיפול בצמחי מרפא תומך בתהליך בשני ההיבטים ולכן מרבים להשתמש בו. פעילות פיזית באמצעות תרגילי טאי-צ'י וצ'י-גונג גם היא תומכת בגוף ובנפש במידה לא מבוטלת. התוצאה המתקבלת היא שיפור במצב האנרגיה הפנימית בגוף.
אם נקפיד על כל הכללים, לא יהיה צורך בטיפול רפואי וניתן יהיה לחיות את החיים בנפש בריאה ובגוף בריא, עם אנרגיה מספיקה לכל דרישות החיים שלנו.

תגובות ושאלות אפשר לשלוח באמצעות טופס צור קשר

מידע זה מוגש כחומר למחשבה ובשום אופן אינו מהווה התוויה רפואית או טיפולית כלשהי.
במקרה של בעיה רפואית יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather