אירועים מוחיים בילדים

מאת : פרופסור משה עירון

באחרונה הסתבר כי לא רק מבוגרים חווים אירוע מוחי. על פי האיגוד האמריקאי לאירועי לב American Heart Association והאיגוד האמריקאי לשבץ מוחי – American Stroke Association, יותר ויותר ילדים נפגעים אף הם, אם כי בילדים ובמתבגרים התסמינים מעט שונים מהתסמינים המוכרים במבוגרים.

בעבודה שנעשתה בקרב למעלה מ- 200 ילדים אשר עברו אירוע מוחי, נמצא כי אצל קרוב ל-80% מהם נמצאו עורקים מוחיים חולניים. המצבים החולניים הללו היו משניים לדלקת או לזיהום וכתוצאה מכך נוצרה היצרות של כלי דם. עד כה לא נבדקה רמת המגנזיום באותם מקרים ואף לא באלו שעברו חיסונים שיכלו להשפיע על מערכת כלי הדם.

במאמרם של ד"ר טאוליה וד"ר רנייה אשר התפרסם ב-American Academy of Nurse Practitioner ב-2009 מדגישים השניים כי רמת המגנזיום בגוף יכולה להוות סמן מוקדם להתפתחות מצבים של אירוע מוחי. הם מצאו כי באנשים בעלי רמה נמוכה של מגנזיום בתזונה, קיימת דרגת סיכון גבוהה יותר לאירועים מוחיים, ומכאן הגיעו השניים למסקנה כי המגנזיום יעיל גם כטיפול באירועים מוחיים.

התסמינים הראשונים לאירוע מוחי אצל ילדים יכולים להיות התכווצויות ביד אחת או ברגל אחת. תסמינים אלה הם כה שכיחים עד כי משערים שאירועים מוחיים מתחוללים ב-10% מכלל הלוקים בהתכווצויות (התקף אפילפטי של גף אחד). אצל מבוגרים התכווצויות אלו פחות שכיחות.
מומחים מאמינים כי מספר משמעותי מבין מקרי CP , מקורם באירוע מוחי שארע לפני או אחרי הלידה. מתן מגנזיום סולפט בעירוי תוך ורידי לאם לפני הלידה, יכול למנוע מקרים רבים של CP.

בעוד שאירוע מוחי במבוגרים מיוחס ליתר לחץ דם, יתר כולסטרול, עישון, שתיית יתר של אלכוהול והשמנה, אירועים מוחיים בילדים, נובעים כנראה מפגיעות בלידה, על ידי זיהומים (מנינגיטיס לואנצפליטיס), טראומה ובעיות ראשוניות בדם כמו מחלת sickle cell למשל. בשום מקרה לא נבדקה האפשרות של חוסר מגנזיום אך ידוע כי המגנזיום נמצא יעיל במקרים של השמנה, יתר לחץ דם, יתר כולסטרול, עישון, שתיית אלכוהול ועוד.

ילדים שעברו אירוע מוחי סובלים מהפרעות תקשורת ודיבור (אפזיה ודיספאגיה) כמו גם בעיות בראייה. קיימים סימנים ייחודיים בילדים שלקו באירוע מוחי כמו: CP, פיגור שכלי וכפיון. כ-20%-35% מהילדים והתינוקות ששרדו את האירוע הראשון, יחוו אירוע מוחי נוסף וליותר מ-2/3 מהשורדים יהיו בעיות התנהגות, מגבלות גופניות המחייבות טיפול או התכווצויות אשר יטופלו בתרופות שגרתיות במקום במגנזיום.

מסתבר שהסיכון לאירוע מוחי בילדים גדול יותר בשנה הראשונה לחייהם ובמיוחד בחודשיים הראשונים. הסיכון פוחת בהמשך. נתונים מראים כי אירוע מוחי בחודש הראשון לחיים (סטרוק ניאונטלי) מתרחש ב-1 מתוך כ-4000 ילודים. השבץ יכול להתחולל גם לפני הלידה. זה אומר כי ההתייחסות לרמת המגנזיום בתקופת ההיריון היא חשובה ביותר, מאחר ואירוע מוחי יכול להתחולל עוד ברחם.

מניעה ראשונית

על מנת למנוע את השבץ הראשון שעלול להתחולל בגופה של האם, יש לבדוק את רמת המגנזיום בדמה. מכאן החשיבות הרבה באבחון מהיר ונכון של אירוע מוחי בילדים. יש לחדול מהראייה הישנה ולהביט על החדש ולדעת כי קיים סיכוי שהגורם הוא מחסור במגנזיום אותו ניתן לתקן בתקופת ההיריון ואף לפני כן, בנשים המתכננות הריון.

הקטנת הנזק

על מנת להקטין את הנזק במקרה שהתרחש אירוע מוחי, חייב להינתן טיפול במגנזיום תוך ורידי בתוך שעות אחדות מהאירוע. מעבר לכך, המניעה היא הטיפול היעיל והנכון ביותר. צריך לקבל כמה שיותר מגנזיום בכל מהלך החיים. נשים הרות חייבות להיות מודעות לכך, ובתקופת ההריון עליהן לצרוך כמות גדולה יותר של מגנזיום מאישה שאיננה בהריון. גם מבוגרים חייבים זאת לעצמם מהרבה בחינות. הבה נתחיל למנוע את הנזקים בעזרת תזונה נכונה ובריאה, ובמידת הצורך נוסיף טיפול מתאים.

שאלות אפשר לשלוח באמצעות טופס צור קשר

מידע זה מוגש כחומר למחשבה ובשום אופן אינו מהווה התוויה רפואית או טיפולית כלשהי.
במקרה של בעיה רפואית יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

FacebookyoutubemailFacebookyoutubemailby feather